Kocaeli 299. hafta: Direnişin 300. haftasına sizi de bekleriz!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 299.hafta basın açıklaması 8 Ocak 2011 Cumartesi günü İzmit İnsan Hakları Parkı, Özgürlük Meydanında yapıldı. Basın açıklamasını platform birleşenlerinden MAZLUMDER Kocaeli Şubesi yönetim kurulu üyesi Medine KÜÇÜK yaptı. Basın açıklamasının konusu başörtüsüne özgürlük, İzmit’te 15 Ocakta yürürlüğe girmesi tasarlanan, taşıma ücretlerinin 1.35 TL den, 2 TL yükselmesinin dar gelirli halk üzerinde yaratacağı etkilerdi. Aynı zamanda kanserden ölümlerde 1.sırada yer alan Kocaeli’nin Köseköy bölgesinde , bi,r Kore firmasının, 350 milyon dolar yatırımla yapmayı planladığı demir çelik tesise tepkide dile getirildi.Yerel ve genel gündem çerçevesinde insanımızın maruz kaldığı haksızlıklar ve mazlumiyet basın açıklarıyla gündeme taşındı.Önümüzdeki hafta Kocaeli’mdeki direnişin 300.haftasına gireceği söylenerek , davette bulunuldu.

299.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Sevgili Hemşerilerimiz ve Değerli Basın Mensupları,

Kadınlara uygulanan ayrımcılık ve haksızlığın bir sonucu olarak ortaya çıkan başörtü yasağının tamamen kaldırılması için yürüttüğümüz mücadelede 299. Kez yine birlikteyiz.

Bizler hukuka dayandırılan bir hukuksuzluğa karşı başlatmış olduğumuz mücadelenin her safhasında hak ihlaline uğrayan başka bir insanla yüzleşerek yolumuza devam ettik. Ve yolculuğumuzun her adımında bu ülke insanlarının maruz kaldıkları haksızlıkların boyutunun vehametine şahit olduk.

Hak talep etmemizi önlemek için etrafımıza çevirdikleri görünmez korku parmaklarıyla mahpus olduğumuzu yavaş yavaş idrak ettik.

Annemizin dudaklarından dökülen “oradan uzak dur öcü var. Yer seni” sözünün çocukluğumuza ait bir hatıra olmadığının farkına vardık.

Daha kötüsünü göstererek istediklerini her defasında bize nasıl kabul ettirdiklerini sonunda anladık.

Tıpkı siyasilerin başörtüsüne özlük talebimizden vazgeçmeyeceklerini anladıklarında, başörtüsü yasağını ortadan kaldırmak için bizim için başörtüsü modelleri biçmeleri ve onların istedikleri şekilde başımızı örtmemizi istemeleri gibi.

Tıpkı KOCAELİ UKOME nin şehir içi yolcu fiyatlarını düzenlerken öne sürdükleri bahane gibi. Kent kart uygulamasını yaygınlaştırmak için kart sahibi olmayanları cezalandırma anlamına gelen fiyat belirlemeleri gibi. Eğer kentkartınız yoksa üçte bir daha fazla ödemek zorunda bırakılarak neredeyse insanları kart sahibi olmaya zorlamak gibi.

Sayın yetkililer bu bir özendirme değil cezalandırmadır. Yıllardır annemizin bizi korumak adına söylediği “sakın ha öcü var” söylemini davam ettirerek bizi yönlendirmekten vazgeçin.

Çünkü biz öcülerimizi çocukluk anılarımızın arasında bıraktık. İnsan onuruna yakışır muamele görmek istiyoruz. Adil ve hakkaniyetli her türlü kararı uygulamakta yardımcı olurken, haksızlıklarla mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha deklare ediyoruz.

300. Haftada yani üçüncü dalyamızda görüşmek üzere katılan herkese teşekkür ediyoruz.

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Bileşeni

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi

Medine KÜÇÜK

Bir cevap yazın