Kocaeli’de 12. sivil anayasa eylemi

Kocaeli Sivil Anayasa Platformu 12.ay basın açıklaması 8 Ocak 2010 Cumartesi günü saat 13.00 da, İzmit yürüyüş yolunda yapıldı. Basın açıklamasını platform bileşenlerinden MAZLUMDER Kocaeli Şubesi başkanı Çetin TAHTACI yaptı. Konusu bu konuda şu an hiçbir çalışma yapılmayıp, ağırdan alınması ve son ana bırakılmasıydı.

BASIN AÇIKLAMASI:

Değerli basın mensupları, çok kıymetli kamuoyu. Basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Yeni bir toplumsal sözleşme ihtiyacının ortaya konması, kimler tarafından hangi yöntemle oluşturulması gerektiği, insan hak ve özgürlükleri ile ilgili hangi temel sorunlara nasıl çözüm üretilebileceği, bu sözleşme üzerinde Türkiye’de yaşayan toplumun azami buluşma/ortaklaşmasının nasıl gerçekleşebileceği, Sivil anayasa yapımına halkın nasıl katılabileceği, anayasa yapım sürecinde sivil toplum örgütlerinin nasıl bir rol oynayacağı ve anayasanın geniş kitleler tarafından benimsenmesi için ne tür tedbirler alınması gerektiğini belirtmek için Kocaeli Sivil Anayasa Platformunu 2009 yılında kurmuştuk. Çalışmalarımız yeni bir anayasa yapılıncaya kadar devam edecektir.

Türkiye 20 yıldır yeni bir anayasa aramaktadır. Maalesef 2010 yılında da yeni bir anayasa hazırlanamamıştır. 12 Eylül darbe Anayasasına yine bir 12 Eylül refarandum sabahı yetmez ama evet demiştik. Anayasa değişikliğinde oylanan maddeler bir an önce yasalaşmalıdır. Anayasa çalışmalarında başlatılan bu süreç devam ettirilmelidir. 2011 Yılının seçime endeksli bir yıl olarak değil, sivil anayasaya geçiş süreci olması gerektiğini düşünmekteyiz. Türkiyemizin daha fazla kaybedecek zamanı yoktur.

Anayasanın yapılmasından daha ziyade hazırlık aşaması daha da bir öneme sahiptir.. Anayasa çalışmalarında seçime endekslenmeden iktidarı ve muhalefeti ile beraber hazırlanma aşamalarında geniş olarak tartışılmalı, demokratik süreç sonuna kadar işletilmelidir. Yeni anayasa oldu bittiye getirilecek kadar dar bir sürece bırakılmamalıdır.

Bizler Kocaeli Sivil Anayasa Platformu olarak sivil anayasanın geniş bir ortamda tartışılmasını, bu sürece bir an önce başlanılmasını temenni ediyoruz. Türkiye’nin kendi geleceğini şekillendirecek bir demokratik olgunluğa sahip olduğunu düşünmekteyiz.

Kocaeli Sivil Anayasa Platformu

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Başkanı

Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın