DOĞANIN İFSADI KUŞLARI ÖLDÜRÜYOR

İnsanoğlu’nun doğayı ifsad eden üretim ve tüketim biçimleri, tüm canlıların hayatını tehlikeye atıyor.

Doğal kaynakların aşırı ve dengesiz tüketilmesi, enerji kaynaklarının israfı ve çevre kirliliğine karşı alınmayan önlemler, son yıllarda yüksek teknolojinin hayatımıza daha çok girmeye başlamasıyla birlikte doğanın hızla ölümüne sebep oluyor. Bunun sonuçları son olarak toplu kuş ölümlerinde görünmeye başladı.

ABD, İtalya, İsviçre ve Almanya derken esrarengiz kuş ölümleri Türkiye’de de görüldü.  Bursa’nın Karacabey ilçesinde çok sayıda sığırcık, ölü olarak bulundu. Bursa’daki ölümlerle ilgili inceleme yapan uzmanlar, araçların çarpma ihtimali üzerinde dursa da, diğer ülkelerdeki binlerce kuşun ölüm nedeni hâlâ muamma.

Geçen yıl 34 bin 520 kuşun öldüğünü ABD’de, geçtiğimiz haftalarda binlerce Kırmızı Kanatlı Kara Kuş ölmüş, kasaba sakinleri, 4.000-5.000 arasında kuş ölüsü temizledikleri söylemişlerdi. Sonra olayın boyutlarının daha büyük olduğu belirlendi.

Medyanın konuya yaklaşımı sansasyonel haber vermek şeklinde olsa da, son yıllarda yaşanan toplu ölümlerde artış gözlemdiği bir gerçek.

Ve bu gerçeğin altında insanoğlunun sonsuz tüketim hırsı olduğunu biliyoruz. Dünyanın kıyametini insanoğlu kendi elleriyle hazırlıyor sanki…

Platform Haber

Bir cevap yazın