Tutuklanan başörtüsü eylemlecileriyle dayanışma çağrısı

Azerbaycan’da okullarda başörtüsünün yasaklanmasını protesto edip halkı zulme karşı tepki vermeye çağırdıkları için İslam Partisi lideri Mövsüm Samedov ve diğer müslüman liderlerin tutuklanması Türkiye Müslümanlarını harekete geçirdi.

Değişik sivil toplum kuruluşları, Azerbaycan’daki haksız tutuklamaları protesto etmek ve tutukluların derhal serbest bırakılması için bir dizi eylem ve etkinlikte bulunmak üzere kuruluşları bir araya gelerek “Azerbaycan’daki Müslüman Tutuklularla Dayanışma Komitesi” adı altında bir komite oluşturarak çalışmalarına başladı.

Komite ilk olarak, İstanbul’daki Azerbaycan Konsolosluğu’na yürüyerek konsolosluk önünde kitlesel bir basın açıklaması yapma kararı aldı.

Komite tarafından yapılan açıklamada, “haksız yere ve asılsız suçlamalarla zindanlara atılan kardeşlerimiz özgürlüğüne kavuşuncaya kadar eylem ve etkinliklerimiz kesintisiz olarak devam edecektir” denildi.

Komite, bütün duyarlı kardeşlerimizi zulme ve zorbalığa karşı tutuklu Müslüman kardeşlerimizle dayanışma amacıyla 16 Ocak Pazar günü Azerbaycan İstanbul Konsolosluğu önünde yapılacka kitlesel basın açıklaması eylemine davet etti.

Komitenin diğer eylem ve etkinlik duyuruları bilahare yapılacaktır.

Kaynak: Velfecr

Bir cevap yazın