AZERBAYCAN’DA DİRENEN MÜSLÜMANLAR TUTUKLANIYOR

Azerbaycan’da başörtüsü protestolarından sonra din adamları başta olmak üzere çok sayıda dindar farklı gerekçelerle gözaltına alınmaya başlandı

Azeri basınında yer alan haberlere göre, müslümanlara yönelik gözaltı kampanyası genişliyor. İlk olarak Azerbaycan İslam Partisinin başkanı Mövsüm Semedov ve üç partili göz altına alınmıştı.

İslam Partisi üyelerinin Binegedi hapishanesinde, parti başkanının ise Milli Güvenlik Bakanlığı hapishanesinde tutulduğu ifade edildi. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı, Semedov’u “cihad çağrısı ve hazırlığı yapmak” ile suçladı. İslam partisi üyeleri de, yasadışı silah ve radikal yayınlar bulundurmak ile suçlandı.

İlahıyatçı Zülfükar Mikayilzade’nin de gözaltına alındığı, Apşeron ilçe mahkemesinde Mikayılzade beş gün hapis cezasına çarptırıldı. Azeri ilahiyatçının durumunu merak ederek karakola gidenlerin de gözaltına alındığı bildirildi. Göz altına alınanlar arasında Milli Manevi Değerler Sosyal Birliği başkanı Mehdi Memmedov da bulunuyor.

Gence şehrinde de gözaltıların sürdüğü, son olarak gözaltına alınan 20 kişiden üçünün kısa süreli hapis cezalarına çarptırıldığı ifade edildi. Gözaltına alınanlar arasında “Meşhedi Dadaş” caminin imamı Şahin Hesenli de bulunuyor. Din adamı Hesenli ülkenin en etkili dini liderlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Mahkemeye çıkarılan Hesenli hakimlerin kararı ile serbest bırakıldı.

Bu arada yüzlerce Azeri onun göz altına alınmasını Yasamal ilçe mahkemesi karşısında gösteri düzenledi. Sumgayıt’ta da gözaltına alınanların bulunduğu açıklandı. Onların önceden gönderilen listeye göre karakola götürüldükleri iddia edildi. Bu arada Dini İtikat ve Vicad Hürriyetlerinin Savunma Merkezi (DEVAMM) yaşanan gözaltı sürecini sert bir bir dille eleştirdi ve sürecin durdurulması talep edildi.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın