Dumlupınar Üniversitesi’nde sınav ortası tutanak

YÖK’ün gönderdiği bir yazıyla başlayan fakat gelinen noktada hukuki bir dayanak olmadığı için tamamen yasakçıların insafına terk edilen başörtüsü sorununda kampüsten kampüse ya da dersten derse değişen uygulamalar öğrencileri mağdur etmeye devam ediyor.

Son olarak Kütahya Dumlupınar Üniversitesi YÖK’ün üniversite görevlileri için söylediği ‘en fazla tutanak tutabilirler’ sözü, öğrencilerin sınav ortasında yapılan işlem ile baskı aracına dönüştü.

Üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yapılan final sınavında, sınav salonunda görevli olan üniversitenin araştırma görevlisi,  2. sınıf öğrencisi Sevim Meryem Akbulut’a önce başörtüsünü kast ederek “başındaki şapkayı çıkart” dedi, sonra da tutanak tuttu. Araştırma görevlisinin bu sözlü uyarısı ve akabinde de tutanak tutması sebebiyle sınav adaptasyonunu kaybettiğini belirten öğrenci Akbulut, sınavının bu yüzden çok kötü geçtiğini ifade etti.

“SINAVIN ORTASINDA GELİP TUTANAK TUTTU”

Sevim Meryem Akbulut ve diğer başörtülü arkadaşı Zehra Feyza Özkeçeci’nin başına gelen olay, iddialarına göre şöyle gelişti: “Sanat tasarımı ve eleştirisi dersinden final sınavımız vardı. Bu sınav benim için gerçekten çok önemli bir sınavdı. Sınavın olacağı salona giderek yerlerimize oturduk. Sınavın başlamasını bekliyorduk. Sonra araştırma görevlisi olan M.K. odaya girdi.

Bizleri ima ederek ‘Kılık kıyafet kanunu daha kesinleşmedi, o yüzden şapkalarınızı çıkarın’ dedi. Biz herhangi bir şey yapmayınca, ‘Uyarıma uymadığınız için hakkınızda tutanak tutacağım’ dedi. Tutanakta ‘türban’ kelimesini kullandı. Bu olayı sınavın ortasında yapması gerçekten üzücü. Çünkü ben beş soru çözmüştüm. Tutanak olayı gerçekleşince adaptasyon falan kalmadı. Moralim bozuldu, çok üzüldüm.”

Kaynak: Yeni Akit, Üsame Karakuş

Bir cevap yazın