İnsan Hakları Kuruluşlarından Samedov’a destek

Azerbaycan’da başörtüsünün yasaklanmasına karşı gösterdiği tepkiden dolayı tutuklanan İslam Partisi Genel Başkanı Mövsüm Samedov’a İnsan hakları kuruluşlarından destek geldi.

Azerbaycan Barış ve Demokrasi Enstitüsü Başkanı Leyla Yunus, Samedov’un tutuklanmasına sert tepki göstererek, Samedov’un bir “siyasi tutuklu” olduğunu belirtti.

Samedov’un tutuklanmasının “ifade özgürlüğü”nin ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirten Leyla Yunus konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İslam Partisi başkanı ülke yönetimini tenkit eden bir konuşma yapmış, bu konuşma da medya organlarında yer almıştır. Ancak bundan birkaç gün sonra Samedov’un terör gibi ağır ithamlarla tutuklandığını görüyoruz. Halbuki burada açıkça görülmektedir ki, Samedov kendi özgür fikirlerini ortaya koyduğu için yönetimin gazabına uğramıştır. Ancak Samedov asılsız suçlamalarla tutuklanmıştır.

Barış ve Demokrasi Enstitüsü olarak, Azerbaycan’daki siyasi partilerin yöneticileri, ilgili organları, genelde de vatandaşlarımız düşünce özgürlüğünden mahrum bırakılmasından ve ifade özgürlüğünden istifade ederek görüşlerini ortaya koyanların ağır cezalarla karşılaşmasından rahatsız olmaktadır”

Samedov’un “siyasi bir tutuklu” olduğunu belirten Leyla Yunus, “ben kendim Samedov’un yaptığı o konuşmayı dinledim. Konuşmasında yönetimi sert bir şekilde eleştirmiştir. Onun hapsedilmesinin nedeninin bu konuşması olduğuna da bir kuşkum yok.

Biz Barış ve Demokrasi Enstitüsü olarak, Mösüm Samedov’un bir siyasi tutuklu olduğunu kabul ediyor ve uluslar arası düzlemde bu konunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” dedi.

Azerbaycan Barış ve Demokrasi Enstitüsü başkanı Leyla Yunus’un bu açıklamasına karşın, Allahşükür Paşazade’nin başkanlığını yaptığı Kafkasya Müslümanları İdaresi de yaptığı açıklamada, İslam Partisi Genel Başkanı Samedov’u ağır bir şekilde suçladı.

Salamnews’in haberine göre, yapılan açıklamada Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve oğlu İlham Aliyev’in ülkeyi kalkındırdığı ve Azerbaycan’a çok büyük hizmetler yaptığı belirterek, İslam adı altında Aliyev’lerin eleştirilmesinin büyük bir haksızlık olduğu belirtildi.

Kaynak: Velfecr

Bir cevap yazın