İslam Partisi’nden bildiri: Samedov’a özgürlük!

Azerbaycan İslam partisi genel başkanının hukuksuz olarak tutuklanması ve kendisine atılan iftiralara cevap niteliğinde bir bildiri yayınlandı.

Bildirinin tam metni:

“Azerbaycan İslam partisi çalışmalarına başladığı 1992 yılından bu yana Azerbaycan devletinin sağlamlaşması için mücadele etmiş, Sovyetler birliğinin 70 yıllık halkımızın milli manevi değerlerine vurduğu darbelerin tedrici olarak düzeltilerek sarılması için çalışmıştır.

AİP’nin (Azerbaycan İslam partisi) toplumda desteklenmesi ve taraftarlarının artmasının asıl sebeplerinden biri de partinin açık ve şeffaf bir biçimde faaliyetlerde bulunması, ülke içi ve dışı politikalardaki eksiklikleri tenkit etmesidir. Bundan dolayı başkanlık kurumu ve üyeleri devamlı olarak baskı altına alınarak, takip altına alınmıştır.

Ocak ayının yedisinde akşam saatlerinde AİP genel başkanı parti başkanlığı önünden alınarak Nerimanov polis merkezinin 18. Bölümüne götürülmüştür. Ocak ayının 8 ve 9’nda da parti başkanlığında görev yapan diğer kişilerin tutuklanmasına devam edilmiştir. Kanunsuz olarak tutulan bu kişilerin çoğunluğu idari kuralla cezalandırılsa da AİP başkanı hacı Mövsüm Samedov’a karşı kargaşa oluşturarak toplumun huzurunu kaçırmak, insanları cihada teşvik etmek gibi uydurma ithamlar ileri sürülmüştür. Hatta şu ana kadar kendisinin nerede tutulduğu bile bilinmemektedir.

İlk aşamada AİP’e gönül verenlerin tümüne % 95’i Müslüman olan bu ülkede İslami değerlere ve onu yürütenlere karşı tecavüzde bulunmak kime yarar sağlar. AİP partisine ve onun üyelerine karşı yapılan baskı ve takipler kesinlikle kabul edilemez ve atılan temelsiz ithamlar tümüyle reddedilir. Azerbaycan İslam Partisine karşı yürütülen kampanyanın bir an önce sona erdirilerek tutuklu bulunanların bir an önce serbest bırakılmasını talep etmektedir.”

Azerbaycan İslam Partisi

Kaynak: Tevhid Haber


Bir cevap yazın