HİZBULLAH SİYASİ BİR PARTİ DE OLABİLİR

Tahliyeler sonrası medya, özellikle bölgede yeni bir PKK-Hizbullah çatışmasının yaşanıp yaşanmayacağı ihtimali üzerinde duruyor. Abdullah Öcalan’dan ve Hizbullah’tan gelen karşılıklı açıklamalarda tansiyonun yüksekliği de dikkatlerin gerilime odaklanması sonucunu doğuruyor.

Milliyet yazarlarından Aslı Aydıntaşbaş, bu ihtimalin peşinden giderek yaptığı haberinde “Silahlı kanadı etkisizleşse de Hizbullah’ın bir tabanı var. Geçmişte PKK ve Hizbullah sıkça çatıştı. Şimdilerde ise karşılıklı “birbirini görmemezden gelme” politikası var. Yine de sol ve laik PKK , katı İslamcı Hizbullah’ın bölgede yeniden kendisini sivil toplum örgütü olarak inşa etmesinden hoşnut değil.” tespitinde bulunuyor.

Aydıntaşbaş, Hizbullah’ın sivil toplum kuruluşlarıyla örgütlendiğine dikkat çektiği haberinde Hizbullah davası avukatlarından Sıdkı Zilan’ın da görüşlerine yer veriyor. İslamcı bir Kürt olan Zilan, geçmişteki cinayetleri “vahşet” olarak eleştirirken, Kürt sorununda açılım politikalarından bahsedildiği bir dönemde Hizbullah’ın devre dışı bırakılamayacağını da şöyle ifade ediyor:

“PKK 6 aydır silahı bıraktı diye neredeyse cennetlik ilan edilmiş durumda. Oysa Hizbullah 10 yıldır silahı bıraktı ancak kimse takdir etmiyor. Eğer açılım çerçevesinde büyük bir barış olacaksa bana göre PKK yanında Hizbullah’ın da bu kardeşlik projesine dahil edilmesi lazım.”

ŞİDDETİ SADECE HİZBULLAH MI UYGULADI?

Milliyet’teki demecinde avukat Sıdkı Zilan, Aslı Aydıntaşbaş’a bölgede şiddeti sadece Hizbullah’ın uygulamadığını, en büyük şiddet dalgasının  ise önce devletten sonra da PKK’den geldiğini ve bu bağlamda hepsinin halka karşı mahçup olduğunu söyleyerek, “Kürtlerin silah değil özgürlüğe ihtiyacı var. Ama Kürt sorununu sadece Öcalan’la çözmek olmaz. O zaman Hizbullah bu durumu sabote edebilir.” diyor.

HİZBULLAH DA SİYASİ PARTİYE DÖNÜŞEBİLİR

Sıdkı Zilan, Hizbullah tabanının bugün AK Parti’ye oy verdiğini, ancak nihai olarak bir siyasi partiye dönüşmesi gerektiğini savunuyor.  Aydıntaşbaş’ın “Bu kadar cinayet işlemiş bir yapı nasıl siyasallaşabilir?” sorusuna ise örgüt içinde geçmişteki vahşet konusunda bir iç hesaplaşma ve özeleştiri olduğunu, ancak bunu dışarı yansıtmadıklarını söyleyerek “10 yıldır tek bir mermi bile atılmadı. Bence Hizbullah bir daha silaha bulaşmaz çünkü bugünün Türkiye şartlarında illegalite meşru değildir. Gidip parti kurabilir, dernek açarsın, gazete çıkarabilirsin… Siz söyleyin, kim temiz? Dersim olaylarını yapan devlet mi? Ne Kemalizm, ne Apoizm , ne de Hizbullah zehri kolay kolay çıkmaz ama biz de bu insan ları bu zehre kurban edemeyiz. Herkesin kazanımları var artık Türkiye’nin bir demokrasi olmasından. Hizbullah da artık meşru bir yapı olabilir…” şeklinde yanıtlıyor.

Platform Haber

Bir cevap yazın