Başbakan “kamuda başörtülü çalışan” sorusuna ne dedi?

Körfez turunun son gününde Katar’a geçen Başbakan Tayyip Erdoğan, heykel tartışmalarından yeni anayasaya, tahliyelerden seçimlere kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, bir gazetecinin “Üniversitelerde başörtüsü bu sene fiilî olarak serbest. Ama başörtülü mezunlar akademisyen olmak ya da kamuda çalışmak isterse ne olacak?” soruna şöyle yanıt verdi:

“İleri demokrasi, özgürlük diyorsak, bu sorunu ele almalıyız. Batı’da hak ise biz de bu hakkı vermek zorundayız. ABD’de, Japonya’da, Avrupa’da var. Türkiye’de yok. Çünkü kendine özgü şartları var deniliyor. Bu çok zorlama; dürüst ve samimi bir savunma değil. Şimdi Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı geliyor. Mahkeme nasıl yasal olmadığı halde bir engel koyduysa, bireysel başvuru da yeni bir süreç başlatacak. Bu hak mücadelesinde er ya da geç bir noktaya varılacak.”

YENİ ANAYASA TARTIŞMASI

Yeni anayasayla ilgili çalışmalar hakkında ise Erdoğan şunları söyledi: “12 Eylül’de ‘ileri demokrasi ve özgürlükler’ dedik. Şimdi daha geniş ele alınmalı. Bu anayasayı anayasacılar yapmayacak; toplumun geniş katmanları yapacak. Anayasacılardan son aşamada teknik yönden istifade edeceğiz.

STK’lar, gençlik, kadın, ekonomistler ve sosyal bilimciler bu anayasayı yapacak. En geniş anlamda katılım sağlayacağız. Toplumun anayasayı anlamak için tercümana ihtiyacı olmayacak. Seçimden sonra bunu gerçekleştirebileceğimiz bir Meclis tablosu arzu ediyoruz.

Şu anda STK’larda başlayan çalışmalar var. Bundan gurur duyuyoruz. Kısa ve ileri demokrasiyi hedefleyen, özgürlükleri ve temel hakları teminat altına alan anlaşılabilir bir metin hayal ediyorum. Kadın hakları konusunda çok adım attık ama bu anayasa kadın haklarını teminat altına alacak.

Aile yapımızı muhafaza altına alacak bir anayasa olacak. Şu andaki Anayasa’da da bu koruma var ama daha somut bir teminat olması gerekiyor.”

Bir cevap yazın