Diyarbakır’da özerklik mitingi

DTK tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda demokratik özerklik mitingi düzenlendi. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürt siyasetçilerine geri adım attırmak istendiğini belirterek, “Halkımız kimliğini, dilini ve demokratik özerkliğini istiyor. Bilinmeyen bir dil demek bize ve halkımıza hakarettir. Bunu kınıyoruz” dedi.

Türk’ün konuşması ardından on binlerce kişi, Kürt siyasetçilerinin yargılandığı Diyarbakır Adliyesi’ne doğru yürüyüşe geçti. DTK tarafından İstasyon Meydanı’nda düzenlenen Demokratik Özerklik mitingine, DTK eş başkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve BDP eş başkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak da katıldı.

Türk, “Halkımız demokratik özerklik için haykırıyor ve örgütlülüğünü güçlendiriyor. Bir taraftan halkımız ayaktayken diğer taraftan siyasetçileri tutuklanıyor. Kaç aydır siyasetçilerimize geri adım attırmak istiyorlar. Ama onlar onurlu mücadele verdi. Ana dillerine sahip çıktıkları için önlerinde saygı ile eğiliyoruz. Zulüm ile Kürt halkını durduramazsınız. Kürtler köleliği kabul etmeyecek herkes bunu böyle bilsin” diye konuştu.

Kürtlerin örgütlenmesinin önemine dikkat çeken Türk, “Bugüne kadar halkımızın verdiği mücadelede yanlarında yer almayanlara da sesleniyoruz. Gelin bu mücadeledeki yerinizi alın. Halkımız kimliğini, dilini ve demokratik özerkliği istiyor. Bilinmeyen bir dil demek bize ve halkımıza hakarettir. Bunu kınıyoruz. Birlik olsak kimse dilimizle alay edemez. Yeni bir tarih yazmalıyız. Bu da birliktelikten geçer” diye konuştu.

Türk’ün konuşmasının ardından grup İstasyon Meydanı’ndan Adliye binasına doğru sloganlarla yürüyüşe geçti. Adliye önüne gelen kalabalık ile polisler arasında gerginlik yaşandı.

Kaynak: Haber Diyarbakır

Bir cevap yazın