İstanbul’da Azerbaycan protestosu

Aliyev yönetiminin okullarda başlattığı başörtüsü yasağı ve bu zulme tepki gösteren Müslümanlara yönelik tutuklama kampanyası İstanbul’daki Azerbaycan Konsolosluğu önünde protesto edildi. Özgür-Der tarafından düzenlenen eylemde Aliyev yönetiminin uygulamalarına karşı Azerbaycanlı Müslümanlarla dayanışmanın sürdürüleceği vurgulandı. İslam Partisi Başkanı Mövsüm Samedov’un derhal serbest bırakılması çağrısı dillendirildi.

Özgür-Der tarafından hazırlanan ve Azerbaycan’daki zulüm uygulamalarına karşı tepkilerin dile getirildiği bir mektubun Konsolsoluk yetkililerine teslim edilmesinin ardından yapılan basın açıklamasında ilk olarak Güney Uzun Azerbaycan’da yaşanan gelişmeleri özetledi ve bu zulümlere karşı eylemin İslami dayanışma sorumluluğumuzun bir göstergesi olduğunu söyledi.

“Azerbaycan’da Başörtüsü Yasağına Son! Tutuklanananlar Serbest Bırakılsın!”; “Hicab Yasağı Alivey’in Utancıdır!”; “Samedov Serbest Bırakılsın!”; “İslam’a Düşman; İsrail’e Dost Olma!” pankartı ve dövizlerinin açıldığı eylemde “Yaşasın Başörtüsü Direnişimiz!”; “Yasakçılar Yenilecek; Direnenler Kazanacak!”; “Samedov’a Özgürlük!”; “İslam’a Düşman; İsrail’e Dost Olma!”; “Direniş, Adalet, Özgürlük!” “Hicab Yasağı Aliyev’in Utancı!” sloganlarının atıldığı eylem Pazar günü saat 14.00’de Levent Metro durağında yapılacak etkinliğe destek açıklamasıyla sona erdi.

Kaynak: Haksöz Haber

Bir cevap yazın