WIKILEAKS: FÜZE KALKANI İRAN’A YÖNELİK

Wikileaks tarafından yayımlanan son belgeler, Obama yönetiminin füze savunma sistemini doğrudan İran’a karşı kurmayı hedeflediğini ortaya koyuyor. Hükümet’in “İran’ın adının geçmediği” söylemi ise manipülatif bir iddiadan öte geçmiyor.

ABD Başkanı Barack Obama’nın, George W. Bush döneminde geliştirilen füze savunma sistemi planını, Rusya’nın kaygıları nedeniyle değil tamamen İran’ın askeri gücünün artması  üzerine değiştirdiği ortaya çıktı.

Wikileaks’in yayımladığı ve 18 Eylül 2009 tarihini taşıyan ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından büyükelçilere gönderilen notta, Başkan’ın Avrupa’ya kurulacak füze savunma sistemiyle ilgili kararının ayrıntılarına yer verildi.

Belgede, “Başkan, Savunma Bakanı Gates ve Genelkurmay Başkanlığı’nın, İran’dan Avrupa’da konuşlu güçlerimize ve ailelerine ve müttefiklerimize yönelebilecek tehditlere karşı iyileştirilmiş bir füze savunma sistemi kurulması yönündeki ortak tavsiyesini kabul etmiş bulunuyor” denildi.

RUSYA YÜZÜNDEN DEĞİŞTİ DENMİŞTİ

Obama, Eylül 2009’da Bush zamanında Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne savunma sistemi kurulması yönündeki politikasından vazgeçtiğini açıklamıştı.

Obama’nın bu kararı, Bush dönemindeki politika yaklaşımının Rusya’nın rahatsızlığından dolayı aldığı öne sürülmüştü. Obama’nın açıklamasında tehdit ülke olarak İran’ın adını anması da Rusya’yı rahatlatacak bir hamle olarak algılanmıştı.

Oysa ki Wikileaks’ten sızan belgede, ABD’nin yeni aldığı bilgiler doğrultusunda İran’a yönelik savunma anlayışını değiştirmek istediği ortaya çıktı.

Belgede şu ifadeler yer alıyor:

“İran’ın halihazırda elinde Ortadoğu’daki komşularını, Türkiye’yi ve Kafkasları tehdit edebilecek nitelikte yüzlerce balistik füze bulunuyor ve Avrupa’nın daha da içlerine ulaşabilecek balistik füzeleri faal olarak geliştiriyor ve test ediyor.

“İran’ın füze yeteneklerine yönelik kaygılarımız İstihbarat Topluluğumuzun İran’ın nükleer silah geliştirme opsiyonunu saklı tuttuğu yönündeki değerlendirmelerinin sürmesinden dolayı daha da artmış durumda.”

Her ne kadar Aralık ayındaki NATO zirvesinde kabul edilen stratejik konsept belgesinde İran’ın adı yer almasa da, Wikileaks’in yayımladığı belge  ABD’nin onaylanan projeyi tamamen İran’a yönelik hazırladığı ve başta Rusya olmak üzere diğer ülkelere de bu şekilde anlattığını ortaya koydu.

Platform Haber

Bir cevap yazın