Ankara 259. hafta: Azerbaycan’ın onurlu direnişçilerini selamlıyoruz!

259. haftada da özgürlük savunucularını davalarında yalnız bırakmayıp nefislere zor gelmesine rağmen bizleri burada yalnız bırakmadığınız için sizlerden Allah razı olsun.

Azerbaycan’dan haber geldi; okullarda yasaklanan başörtüsü açıklamalara göre yeniden serbest bırakıldı. Azerbaycan basınında yer alan iddialara göre devlet başkanı İlham Aliyev başörtüsü yasağının kaldırılmasına dair talimat verdi. Talimatın en kısa zamanda ortaokul, lise ve üniversitelerde uygulanması bekleniyor. Son bir ay içerisinde yasağın uygulanmasında da başarı elde edilemedi. Hicaplı öğrenciler ülkenin birçok okulunda derslerine devam etti. Buna paralel olarak ülke genelinde yasağa karşı eylemler yapıldı. Türkiye, İran, Rusya ve Ukrayna’da ikamet eden Azeriler de eylemlere destek vererek yasağın kaldırılmasını talep etti. Onurlu direnişinden dolayı Müslüman kardeşlerimizi kutluyoruz, Allah onlardan razı olsun. Direnişlerinin diğer Müslümanlara örnek olmasını diliyoruz.

Üniversitelerde devam eden yasak, öğretim görevlilerinin kasıtlı davranışları ile farklı boyutlara taşınmaya devam ediyor. Sınav ortasında öğrenciler hakkında tutanak tutulması sureti ile sınavlarının sabote edilmesinden dolayı birçok öğrenci mağduriyeti bu şekilde yaşıyor. İdeolojik farklılıkları her fırsatta insanların yüzüne tokat misali çarpmak istiyorlar. Her fırsatta yollarına taş koyup, köstek olmak için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar. Bizler onların fesatlanmalarından korkmuyoruz, inandığımız yolda sabırla yürümeye devam edeceğiz.

Bizler EVET demiştik, hak ve özgürlükler yerini bulsun ve darbeciler yargılansın diye. Fakat ne özgürlükler tam anlamıyla yaşanıyor nede darbeciler yargılanıyor. Darbeciler yargılansın istemiyle verilen dilekçeler suç duyuruları henüz karşılığını bulamadı. Son olarak Özel Yetkili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması istemiyle yapılan suç duyurularını yetkisizlik ve görevsizlik kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Ankara’daki suç duyurularının ise ne olacağı meçhul.

Darbeler neticesinde ölüler gibi tepkisiz hareketsiz vurdumduymaz bir toplum oluşturuldu. Ensesine vur ekmeğini al değimi; ensesine vur kişiliğini, benliğini al olarak değiştirildi. Kardeşimizin ateşe atılmasını, boş ve kayıtsız gözlerle seyrediyoruz. Bana dokunmayan yılanın kaç bin yıl yaşadığı bile umurumda değil. Haksız yasaklara duyarsız bir toplum içindeyiz artık. Çünkü ses çıktığı anda postallar savruluyor, tank paletlerinin sesleri uğulduyor. Sindiriliyoruz, siliniyoruz. Kafatası ne kadar dolu bakıyorsa hayata, işte o kadar boş bakar oldu bu toplum, darbeler yüzünden.

Fakat haklı davamızı savunmaya devam eden bizler korkmuyoruz darbelerden ve darbecilerden. Sesimizi daha yüksek perdeye çıkarıyoruz; nemalandıkları şeyler ellerinden gider korkusunda olanlar duysunlar diye. Bağırıyoruz avazımız çıktığınca HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ. Alacağız bizden çaldığınız özgürlüklerimizi. Alacağız en temel hak ve hürriyetlerimizi.

Ve diyoruz ki; Zalimler istemese de, yürüyecek bu davamız.

Halka halka büyüyerek, yükseklere yükselecek.

Bizlere gönülden destek verdiğiniz için hepinizden Allah razı olsun.

Güzel ve müjdeli haberleri buradan paylaşmak ümidini yüreğimizde taşıyarak, bir sonraki haftaya kadar sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Selam ve dua ile.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Adına,

MAZLUMDER Ankara Şube

Mine Kartal

Bir cevap yazın