Kocaeli’de başörtüsü direnişi 300. haftasına girdi

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu tarafından yürütülen başörtüsüne özgürlük eylemlerinde 300. hafta geride bırakıldı.

23 Nisan 2005’te Kocaeli’de periyodik eylemler şeklinde başlayan kesintisiz başörtüsü direniş, 15 Ocak 2011 tarihi itibariyle 300.haftasına girdi. Bir grup kararlı,  azimli insan  mazlumlara sahip çıkmak için 300 haftadır, her cumartesi 12.30 da toplanıyor ve zulme karşı hakkın şahitliğini yapıyor. 300. kez yapılan eyleme bu hafta farklı STK’lardan ve siyasi partilerden de destek geldi.

300. haftasına girmesi sebebiyle eyleme Türkiye Başörtüsü Platformları adına katılan Sakarya Adalet Girişimi mensuplarından Beytullah Önce, Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu nezdinde Mazlumder Kocaeli Şubesi Başkanı Çetin Tahtacı’ya bir direniş beratı takdim etti. Beratı vermeden önce kısa bir konuşma yapan Önce, “Bugün Sakarya’da, Ankara’da, Akyazı ve Konya’da her hafta, Van, Antalya, Bursa ve Afyonkarahisar’da her ay; başörtüsü platformları her türlü zulme karşı, tevhid-adalet-özgürlük mücadelesini yükseltiyorsa, bunun başlangıç noktasında Kocaeli’deki kardeşlerimizin direngen tavırları bulunmaktadır.

Duamız, bu onurlu direniş halkalarına Türkiye’nin diğer şehirlerinden yeni katılımların olmasıdır. Sakarya Adalet Girişimi olarak Kocaeli’de 300 haftadır yerini terk etmeyen, sözünü sakınmayan, mücadeleden vazgeçmeyen kardeşlerimize müteşekkiriz.” dedi.

Basın açıklaması öncesinde BBP Kocaeli İl başkanı Mehmet Korkmaz, HAS Parti İl başkanı Erol Pekcan, ÇEKÜL Vakfı adına Numan Gülşah ve Azerbaycan’daki Tutuklu Müslümanlarla Dayanışma Platformu Temsilcisi Sadık Çelik birer konuşma yaptılar. Eylemde Basın Açıklamasını Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu adına Selahattin Mengül yaptı.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLLTÜR TEŞEKÜLLERİ PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI METNİ

Başörtüsü ve İnsan Hakları Mücadelesinin 300.Haftasına Hoş Geldiniz.

1980’li yıllarda darbe döneminin ilk iktidarı tarafından başlatılan Başörtüsü yasağına karşı direnişlerin İzmit bölümü olarak, 300.haftayı başımız dik, alnımız açık bir şekilde idrak ediyoruz.

Bizlerin direnişi, 31 Ekim 1919’da Kahramanmaraş’ta Sütçü İmam’ın Fransız’lara karşı başlattığı direnişin devamıdır. Bizler kendimizi, Müslüman hanımların örtüsüne saldıran işgalcilere karşı tepki gösteren Hacı İmam’ın varisleri olarak görüyoruz.

İnsan Haklarına aykırı bir şekilde siyasetin gücünü arkasına alan hukuk, bugün için başörtüsüyle okullarına giden öğrencilere ses çıkarmamaktadır. Dün kız öğrencileri okuluna sokmayan üniversite görevlisi bugün sessiz bir şekilde kapıda bekliyor. Buradan hareketle şöyle söylenebilir: Yasakçılar güçlüyse okula giremiyor, özgürlükçüler güçlüyse girebiliyorsunuz. Konjonktüre göre kara verme, açıkçası bu ülkemiz için acınacak bir durumdur. Dini inançlarını özgürce yaşama talebi siyasetin malzemesi olmaktan kesin olarak çıkarılmalıdır.

Başta başörtüsü olmak üzere dini yaşamın dışa vuran tezahürlerini yasaklamakla laik yaşam tarzı önünde geniş ufuklar açtıklarını zannedenler, bu özgürlüklerin yaşanmasıyla, tehdit gibi algılanan birçok şeyin içi boş balonlar olduğu kendi gözleri ile gördüler.

Resmi ideolojinin dayatmasıyla 80’li yıllardan bu yana başörtüsünden dolayı okullara alınmayan, okullarından ve işlerinden atılan binlerce insan bu yasağın sonsuza dek tarihin karanlık sayfalarına gömülmesini beklemektedir.

Sırf başörtülerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalanlar, acı dolu ancak bir o kadar kararlı mücadeleleri ile ülkenin insan hakları tarihine altın harflerle yazılmayı hak ediyorlar.

Zaman mağduriyetlerin giderilmesi zamanıdır. Devlet, okullarından atılan, işlerinden olan insanlardan özür dilemelidir. Dindarlarla, belli güçleri arkasına alarak kanunsuz bir şekilde zorbaca mücadele eden kamu görevlileri tespit edilmelidir. Sonuçta bizler, yasağın kalkmasıyla birlikte uğranılan zararın da telafi edilmesini istiyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

300 haftadır İslami ve İnsani haklarımızı savunmak için burada toplanıyoruz. Hak ve taleplerimizi meşru zeminde kalarak dile getiriyoruz. Bugün haklarımızın bir kısmını, görece bir serbestlikle olsa dahi, geri alabiliyorsak sizlerin mücadele azmi sayesindedir.

Son olarak şunu söylemek istiyoruz, hakları gasbeden canavarla mücadele ettik ama şundan emin olabilirsiniz, hiçbir zaman onlara benzemeyeceğiz. Merhamet duygusuyla haklarımızı savunmaya devam edeceğiz.

KGKTP ADINA MAZLUMDER KOCAELİ ŞUBESİ YÖN. KURULU ÜYESİ Selahattin Mengül


SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

SAMEDOV'A ÖZGÜRLÜK

Bir cevap yazın