Faili devlet ve artık hükümet de buna dahil

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi tarafından İstanbul ve İzmir’de yapılan “4 yıl oldu Hrant yok” forumlarında Hrant Dink cinayeti ve ardından geçen zamandaki gelişmeler bütün yönleriyle konuşuldu. Forumlarda Hrant Dink davasına sahip çıkma ve ırkçılığa karşı mücadele çağrısı öne çıktı.

Ümit Kıvanç’ın sözleri süreci özetlemesi açısından manidardı. Kıvanç, “Hrant’ın Arkadaşları adı altında bir yandan anmaları yapmaya bir yandan da davayı izlemeye çalısıyoruz. Bir noktaya kadar “devlet öldürdü” demek doğru değildir diye düşünüyorduk. Polis, ordu ve yargının hem cinayet sürecinde hem de mahkeme sürecinde varolduğunu görebiliyoruz. Geriye hükümetle meclis kalıyor. Hükümet bu işin başında bu bizim namus meselemizdir dedi, bugün geldiğimiz noktada namus meselesinden anladıkları bu mu diye sormak istiyorum. Artık bu cinayetin faili devlettir ve hükümet de buna dahildir.” dedi.

Fehmiye Çetin de durumu “4 yıldır sayıları 100’e yaklaşan dava klasörlerinde tanıklar var, kanıtlar var ancak bunu soruşturacak siyasi iradeden yoksunuz.” şeklinde değerlendirdi.

Forumun konuşmacıları ise şunlardı: Ali Bayramoğlu, Büşra Ersanlı, Doğan Tarkan, Ferhat Kentel, Fethiye Çetin, Gaye Boralıoğlu, Gökçe Sezer, Halil Berktay, Hilal Kaplan, Leyla İpekçi, Mehmet Demir, Necmiye Alpay, Oral Çalışlar,Oya Baydar, Şebnem Sönmez, Şenol Karakaş, Ümit Kıvanç, Yasemin İnceoğlu, Yasemin Göksu, Yıldız Önen, Zeynep Tanbay.

Platform Haber

Bir cevap yazın