HRANT DİNK HÂLÂ DÜŞTÜĞÜ YERDE…

Hrant Dink,  4 yıl önce  Agos gazetesinin önünde Ogün Samast adındaki bir tetikçi tarafından öldürüldü. Görüntüleri deşifre edilen Samast kısa sürede yakalanırken, arkasındaki karanlık bugüne kadar hâlâ aydınlatılamadı. Çözümü “namus borcu” olarak tanımlayan Hükümet ise borcunu ödemedi. Ne Samast’ı cinayete azmettiren örgüt bağlantıları ne de katilin eline bayrak verip birlikte fotoğraf çektirenler hakkında bugüne dek bir işlem yapıldı.

Hrant Dink, Agos’ta yazdığı yazılar için “Türklüğü tahkir ve tezyif”ten davalar açılıyordu. 2004 yılında Sabiha Gökçen’in aslında bir Ermeni olduğunu açıklayınca, hakkında yoğun bir nefret kampanyası başlatıldı. İstanbul valiliğine çağrılarak, kimliği belirsiz kişiler tarafından tehdit edildi. Ancak Dink kendisini gerçekten korkutan tek kişinin Veli Küçük olduğunu söyledi.

Hrant Dink 19 Ocak 2007’de Agos gazetesinin önünde öldürüldüğünde örgütlü bir cinayet işlenmişti. Ancak 3-4 tetikçi  dışında adım adım ilerleyen katliam süreci aydınlatılmadı.

Hrant’ın Arkadaşları adlı topluluk, gelinen noktayla ilgili olarak yaptıkları çağrıda “4 yıldır adaleti, vicdani, hukuku arıyoruz. Bulamıyoruz. 4 yıldır yargıyı, hükümeti, meclisi arıyoruz. Bulamıyoruz. 4 yıldır, sokak ortasında arkadaşımızı katledenlerin arkasındaki güçlerden söz ediyoruz, laf dinletemiyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi devleti mahküm etti, “ucuz atlattık” diye sevindiler. İnsanlık hakkımızı kullandık, adalet istedik, çocuk dediler. Çocuk gitsin, ağabeyleri gelsin dedik, umursamadılar. Vatandaşlık hakkımızı kullandık, sorular sorduk, cevap vermek yerine dalga geçtiler.” diyerek gelişmeleri özetliyorlar.

Hrant Dink, bugün İstanbul’da öldürüldüğü ve yer saatte anılacak. Hrant’ın Arkadaşları’nın çağrısıyla başlayacak anma gösterisi saat 15.00’te, Şişli’deki AGOS gazetesi önünde yapılacak.

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın