Başörtüsünden sonra sakal ayrımcılığı

Antalya İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü, ‘sakallısın’ diye eski milli boksöre lisans vermedi. Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan eski milli boksör, dağ bisikleti ve atletizm sporcusu Salih Konakçı, 29 Ocak’ta Alanya’da yapılacak bisiklet yarışlarına katılmak istedi. Bunun için lisans yenilemesi yaptırması gereken Konca, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne gitti. Konca, fotoğrafı sakallı olduğu için lisansının yenilenmediğini iddia etti.

Konuyla ilgili Manavgat Stadyumu’nda basın açıklaması yapan Konakçı, üniversitelerdeki başörtüsü yasağının sporda ‘sakal yasağı’ olarak tezahür ettiğini söyledi.

“FOTOĞRAFLARINIZ SAKALLI, LİSANSINIZI YENİLEMEYİZ”

Yaşadıkları karşısında üzüntü duyduğunu söyleyen Konca, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün fotoğrafı sakallı sporculara lisans vermemesine bir anlam veremediğini kaydetti.

Antalya İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nde lisans işlerine bakan görevliyi Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’e şikayet edeceğini belirten Konakçı, böyle bir yasağın dünyada eşi ve benzerinin olmadığını ifade etti.

Hayatında ilk kez 25 gün önce sakal bıraktığını anlatan sporcu, “Sakal bıraktım, lisansımdan oldum. Böylesine komik yasağı daha önce hiç duymadım. Dünyada olimpiyatlara katılan sakallı yüzlerce yabancı sporcu var. Biz böyle kılla, tüyle uğraşırsak sporda bir yere varamayız” dedi.

Yeni Akit

Bir cevap yazın