Danıştay’a Taksim’de öğrencilerden protesto

ALES’te kılık kıyafetle ilgili yeni düzenlemenin yürütmesini durduran Danıştay’a yönelik tepkiler sürüyor. Üniversite öğrencileri Taksim’de düzenledikleri eylemde “At Gözlüğünü Danıştay!” dediler.

Özgür-Der Üniversite Gençliği ve Özgür Açılım Platformu’nun çağrısıyla 22 Ocak Cumartesi günü saat 13.00’da bir araya gelen üniversite öğrencileri Danıştay’ın geçtiğimiz hafta verdiği ALES sınavına başörtülülerin alınmaması kararını protesto etti.

Eylemin sunuculuğu yapan Nebiye Arı, Danıştay’ın almış olduğu kararı değerlendiren ve Eğitim-İş sendikasının yasakçılığını eleştiren bir giriş konuşması yaptıktan sonra sözü Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Şekerci’ye bıraktı. Hülya Şekerci, Danıştay’ın yasağa gerekçe olarak öğrencilerin teşhis edilemeyeceği iddiasının tutarsız ve saçma olduğunu söyledi. Başörtüsünü yasaklamaya çalışanların halkın nefretini kazandıklarını ifade eden Şekerci başörtüsü yasakçılarına karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Hülya Şekerci’nin konuşmasının ardından sözü Özgür Açılım Platformu’ndan Zübeyr Berk aldı. Yasakçıların ve zorbaların karşısında durmanın önemini vurgulayan Berk, İslam’a ve Müslümanlara düşmanlık eden zihniyetle sonuna kadar mücadele edeceklerini, Müslüman öğrenciler olarak inançlarına ve değerlerine yönelik saldırılara karşı çıkacaklarını ifade etti.

Daha sonra Büşra Bulut, Özgür-Der Üniversite Gençliği ve Özgür Açılım Platformu imzalı basın açıklamasını okudu. Açıklamada kararın gerekçesine tepki gösterilirken Tunus’taki devrim ve Azerbeycan’daki hicab direnişi de selamlandı.

Eylem sırasında “At Gözlüğünü Danıştay, Başörtüsü Asıl Kimliğimizdir” yazılı pankartın yanı sıra “Yargı Despotizmine Son!”, “Danıştay Dayatmasına Boyun Eğmeyeceğiz!”, “Başörtüsü Kimliğimizdir!”, “At Gözlüğünü ki Teşhis Edesin!” yazılı dövizler taşındı.

Eylemde “Başörtüsü Özgürlük Bayrağımızdır!”, “Kahrolsun Yargı Despotizmi!”, “Yaşasın Başörtüsü Mücadelemiz!”, “Uyan Diren Özgürleş!”, “Kemalist Yargıçlar Halkın Düşmanı!”, “İnanca Saygı Başörtüye Özgürlük!”, “Yaşasın Küresel İntifada!”, “Yaşasın Küresel İntifada!”, “Yaşasın Hicab Direnişimiz!”, “Cüppeli Darbe Düzenine Son!”, “Uyan, Diren, Özgürleş!” sloganları atıldı ve tekbir getirildi.

Kaynak: Habil Sağlam, Haksözhaber

Bir cevap yazın