Sultanahmet’te Azerbaycan’a destek gösterisi

Azerbaycan’da hicab direnişi ve hicab tutuklularıyla dayanışma amacıyla düzenlenen protesto eyleminde özgürlük feryadları yankılandı.

“Azerbaycan’daki Tutuklu Müslümanlarla Dayanışma Komitesi” tarafından düzenlenen protesto eylemine çok sayıda müslüman katılırken, eylemde Azerbaycan’daki hicab yasağı ve tutuklularının yanısıra, ülkemizdeki başörtüsü yasağı, danıştayın kararı ve islami sivil toplum kuruluşlarına yönelik gözaltı operasyonları da kınandı.

Cuma namazının kılınmasının ardından Sultanahmet Camiinin bahcesinde toplanan müslümanlar, Sultanahmet Parkı’na kadar tekbir ve sloganlar eşliğinde bir yürüyüş düzenleyerek parktaki Alman Çeşmesinin önünde toplandı.

Nükleer Enerji görüşmeleri dolayısıyla Türkiye’de bulunan İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Dr. Said Celili de Sultanahmet camiinde Cuma namazı kılmasının ardından hicab protesto yapan müslümanların arasına geldiği sırada “Kahrolsun Amerika” “kahrolsun İsrail” sloganları atıldı.

Siyonist İsrail rejiminin Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği soykırım saldırılarının ikinci yıldönümü olması dolayısıyla, Gazze İslami direnişinin siyonist işgale karşı kazandığı büyük zafer kutlanarak. eylemde Amerikan, İngiliz ve İsrail bayrakları ateşe verildi.

Komite adına Nureddin Şirin tarafından surulan programda, Vakit Gazetesi yazarı Ahmed Varol, Tunus’taki gelişmeleri değerlendirerek, Arap rejimlerinin, hususen Mısır firavun düzeninin İslam ümmetine, özelde de Gazze İslami direnişine karşı gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırılara dikkat çekti.

Azerbaycan’da hicaba yasaklamaya kalkanların Tunus diktatörü Zeynelabidin bin Ali’nin akibetinden ibret alması gerektiğini belirten Varol, Azerbaycan’daki hicab direnişini ve hicab tutuklularını selamladı.

Azerbaycan hicab direnişi öncülerinden Hacı Abgül Süleymanov’un protesto eylemine gönderdiği mesaj Erdoğan Yılmaz tarafından okundu. Bugünkü protesto eylemine katılması beklenen Süleyman’un son gelişmeler dolayısıyla gelemediği, Azerbaycan’daki tutuklular için bir özgürlük komitesi oluşturdukları belirtildi.

Aliyev yönetiminin hicab yasağına karşı onurlu bir tepki göstererek, Azerbaycan halkını zulme karşı direnişi çağırdığı için tutuklanarak ağır hapis cezası ile yargılanan İslam Partisi Başkanı Dr. Mövstm Samedov’un tutuklanmasına sebep olan konuşmasının dinletildiği protesto eyleminde sık sık tekbir getirilip “Yaşasın Başörtüsü Direnişimiz” “Hicaba Uzanan Eller Kırılsın” “Samedov Samedov, Yalnız Değilsin” “Kahrolsun Amerika” “Kahrolsun İsrail” sloganları atıldı.

Mustazaf Der İstanbul Şübe Başkanı Said Şahin, protesto eyleminde yaptığı konuşmada Türkiye’deki bazı sivil toplum kuruluşlarına yönemik son zamanlarda düzenlenen operasyonlar ve gözaltılar ile ilgili olarak, Kur’an-ı Kerim öğretenlerin, tefsir dersi, siyer dersi yapanların, gençleri Kur’an yoluna çağıranların tutuklandığını, birtakım odakların tahrikiyle müslümanlara karşı baskı ve sindirme operasyonlarının düzenlendiğini belirterek, Türkiye’nin bir kanun devleti bile olmadığını söyledi.

Komite adına bir basın bildirisinin okunmasının ardından Amerikan İngiliz ve İsrail bayrakları ateşe verildi.

Kaynak: Velfecr

Bir cevap yazın