Kızları okula almadılar, babalarını Emniyet’e aldılar

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde başörtülü oldukları için okula alınmayan ilköğretim öğrencilerinin velileri, emniyete çağrılarak kızlarını okula göndermemekle suçlandı.

Hilvan’da başörtülü olarak okumak isteyen ancak okul idarecileri tarafından yasal bir gerekçe olmadığı halde okula alınmayan ilköğretim öğrencilerinin velilerine hukuksuz baskılar yapıldığı belirtildi. Bazı öğrenci velileri, kızlarını okula göndermedikleri gerekçesi ile dün akşam saatlerinde emniyette götürülerek ifadeleri alındı.

Emniyete götürülen öğrenci velilerinden 2 kızı okula alınmayan Ali Cidal, emniyette yaşadıklarını şöyle anlattı: “Beni emniyete neden getirdiniz’ diye sorduğumda ‘çocuklarını okula göndermiyorsun onun için ifadeni almak zorundayız’ denildi. Cevap olarak ‘Ben çocuklarımı okula gönderiyorum ama okul yönetimi kızlarımın başörtülü olduğunu ve bu şekilde okula alamayacaklarını’ söylüyorlar.

Nedenini sorduğumuzda ise kılık kıyafetlerinin yönetmenliğe uymamasını gerekçe olarak gösteriyorlar. Oysaki anayasanın 42. maddesine göre hiçbir şey, kız çocuklarımın 8 yıllık zorunlu eğitim ve ö%C