Özürlü değiller, işleri ölümcül hasta etti!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer,  ölümcül silikozis hastalığıyla ilgili Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi’nin Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinin ardından gelişme olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine silikozis hastalığıyla ilgili çok önemli iyileştirmeler yaptıklarını iddia etti.

Dinçer, “Silikozis hastalarımızın sorununu biliyoruz ve çözmeye çalışıyoruz. Onlar malulen emekli olmayı talep ettiler bizden. Malullük teknik bir durumdur. Herhangi bir iş yerinde çalışmayı, en az bin 800 gün prim ödemeyi ve fizik olarak da başkasının bakımına muhtaç olmayı gerektiren bir husustur” dedi. Bakan Dinçer, silikozis hastalarının başkalarının bakımına muhtaç olmadıklarını ileri sürdü, bu nedenle bu haktan yararlanamayacaklarını söyledi.

Dinçer, “O açıdan biz onların durumlarını göz önüne alarak 2022 sayılı diğer yardım kanunundan yararlandırdık. Malullerin sahip olduğu her türlü hakka burada da sahip olacaklar. Düzenli olarak bizden maaş alacaklar, sağlık sigortası olacak, eş ve çocukları da bir vefat halinde yararlanabilecekler. ” dedi.

Bakan Dinçer’in sözü ettiği düzenlemeye göre, silikozis hastaları “özürlü” statüsünde sayılacak ve kot kutlama işçileri, maluliyet haklarının çok gerisinde olan ‘özürlü’ kategorisine dahil edilecek. Oysa ki bu durum tamamen mesleki çalışma şartlarının kötülüğünden  kaynaklanıyor. Şu anda, engellilerin maaşı 18 yaş ve özür derecesine göre 185-278 TL arasında değişiyor.

Silikosiz çalışanları ise iş gününe bakılmaksızın, çalışırken bu hastalığa yakalanan herkesin SGK’ya bağlanarak malulen emekli edilmesini talep ediyorlar.

Platform Haber

Bir cevap yazın