Doğayı rant görmeyin!

Doğanın talan edilmesine kapı aralayacak gibi düzenlenen Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı’na dönük protestolar sürüyor. TBMM’nin önünde toplanan 200’e yakın yerel ve ulusal ölçekteki oluşum, tasarının çekilmesini istediler.

Grup adına basın açıklaması yapan yöresel kıyafetli ev kadını Pervin Çoban Savran, Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanunu tasarıyla ’Anadolu’nun ölüm fermanını imzalandığını’ savunarak, “Anadolu insanı bu yasanın Meclis’ten geçmesine izin vermeyecek” dedi.

Tasarının bir an önce çekilmesini istediklerini, köylerinde seslerini duyaramadıkları için TBMM’ye geldiklerini anlatan Savran, şöyle devam etti:

“Anadolu’nun zengin doğasını koruyacak önlemler hayata geçirilmelidir. Derelerimiz tekrar doğaya halka verilmelidir. Anadolu insanı bunu istiyor, biz bunu istiyoruz. Anadolu doğası ve insanı için bu mücadele ölüm- kalım mücadelesidir. Derelerimiz, ormanlarımız satılık değildir, alınıp satılacak üzerinden para kazanılacak bir mal hiç değildir. Yöneticiler, bir an önce binlerce yıldır özgür akan ve akıttığı her yere can veren doğamızı, sularımızı satma yanlışından geri dönmelidir.”

Basın açıklaması ardından grup, sloganlar atarak, türküler-şarkılar eşliğinde oynayarak dağıldı.

Fevzi Kızılkoyun, Yeşil Gazete

Bir cevap yazın