GAZZE’DE KOŞULLAR AĞIRLAŞIYOR

Alınan bilgilere göre şu an Gazze Şeridi’nde yaşayan bir milyon insan kendi başına yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılayacak durumda değil. Bu rakam sahil şeridinde yaşayan halkın üçte ikisine ve hatta neredeyse yüzde 80’ine tekabül ederken bu insanların uluslararası yardıma muhtaç oldukları bildirildi. İsrail’in Gazze saldırısında kısmen veya tamamen tahrip ettiği 25.000 evin şu an yüzde 78’inin aynı şekilde yıkıntı halinde durduğu kaydedildi.

Öte yandan Uluslararası Atom Savaşına Karşı Doktorlar Birliği (IPPNW) Gazze Şeridi’ndeki tıbbi durumun endişe verici olduğunu bildirirken, Gazze Şeridi’ndeki İsrail ablukasının bölgede yaşayan 1,5 milyon vatandaşın sağlığı açısından son derece zararlı bir durum olduğunu açıkladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı da bölgede acilen ihtiyaç duyulan ilaçların eksikliğinden yakınırken, Filistinlilerin İsrail ablukası nedeniyle zamanında tıbbi tedavi göremediklerinden dolayı hayatlarını kaybettikleri belirtildi. 8 Ocak günü 20 yaşındaki karaciğer hastası bir gencin Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde bu sebeple tedavi olamadığı için hayatını kaybettiği açıklandı.

Uluslararası Atom Savaşına Karşı Doktorlar Birliği (IPPNW) Başkanı Angelika Claussen, “Gazze ablukası buradaki insanların tıbbi ve insani ihtiyaçlarının karşılanması temel hakkının açık bir ihlalidir” dedi. Yardım kuruluşu konuyla ilgili Federal Hükümeti söz konusu ablukanın kaldırılması ve bölgeye yeterli derecede gıda, ilaç ve tıbbi malzemenin ulaştırılması için çaba sarf etmeye çağırdı.

(ya)

Bir cevap yazın