Yasak sertleşiyor: Başörtülü öğrenciye darp iddiası

Doğu ve Güneydoğu’da yüzlerce kız öğrenci, okula başörtüsüyle gittikleri için ya tecrit ediliyor ya da okul yönetiminin keyfi uygularına maruz kalıyor. Kılık kıyafet yönetmenliğine aykırı giyindikleri için disiplin cezası veya Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okul değişikliği cezası verilmesi gerekirken, bu öğrencilere kanun dışı uygulamalarla masumiyetleri param parça ediliyor. Bakanlık ise yapılan bu kanunsuzluğa sadece izlemekle yetiniyor.

Diyarbakır Merkez Bağlar İlçesine bağlı Vali Ünal Erkan İlköğretim Okulu 6’ncı sınıf öğrencisi Şeyma Barce, öğretmeni tarafından başörtülü olduğu gerekçesiyle darp edildiğini ileri sürerek okulda yaşadıklarını şöyle anlattı: “Nöbetçi olduğum için ismimi yazdırmaya gittiğimde İngilizce öğretmeni Songül Ö başörtümü çıkarmamı söyledi. Ben de çıkarmadım. Daha sonra tekrar benim yanıma gelerek, beni lavaboya götürdü. Bana bağırarak, ‘ben sana bu örtüyü çıkartacaksın demedim mi?’ dedi. Kolumda tutarak beni salladı, daha sonra yüzüme tokat attı. Ben de eve gelerek durumu anneme söyledim. Annem ile beraber okula gittik. Sonra babam da okula gitti.”

Müdür Yardımcı: Başörtüsünün Yasak Olduğunu Bilmiyor musunuz?

Şeyma’nın velisi Veysi Barce ise, ilk önce okula annesinin gittiğini, ama İngilizce öğretmenin olayı yalanladığını söyledi. Okul Müdürü yerinde olmadığı için Müdür Yardımcısı Fahriye Yılmaz’a gittiğini belirten Veysi Barce sözlerini şöyle sürdürdü, “Müdür Yardımcısı, ‘okulda başörtüsünün yasak olduğunu bilmiyor musunuz? Neden bu konuda ısrar ediyordunuz? dedi. Ben de konunun bu olmadığını kızımın dövüldüğünü söyledim. Bunu yalanladı tabi, daha sonra ileri geri konuşunca da ben de sinirlendim. Yanımızda bulunanlar araya girdi. Ben kendisine ‘Bundan sonra kızımla uğraşmayın, başörtüsüne el uzatmayın.’ dedim”

Konu ile ilgili görüşmek istediğimiz okul yönetimi görüş vermek istemediklerini ifade ettiler.

Hür Seda

One thought on “Yasak sertleşiyor: Başörtülü öğrenciye darp iddiası

  • öğrenciye dayak atmak her ne için olursa olsun suçtur bakanlığı göreve çağırıyoruz eğer bu uygulamalar devam ederse hassas bir bölge olan bölgemizde çeşitli toplumsal olaylara neden olabilir bölgemizde zaten kız çocukların okutulması ile ilgili biçok sorun yaşanmakta başta milli eğitim müdürlüğünü ve bakanlığı göreve çağırıyoruz

Bir cevap yazın