Mısır halkı da ayakta

Tunus’ta diktatör kaçınca gözler Mısır’daki firavuna çevrildi. Hüsnü Mübarek aleyhinde binlerce kişinin gösteri yaptığı Mısır’da, gösteriler sırasında bazı göstericiler hayatını kaybederken 1000’e yakın kişi de tutuklandı.

Tunus’taki halk ayaklanmasından esinlenen ve “Mübarek defol git”, “Tunus çözümdür”, “Ekmek, özgürlük, şeref”, “Halk bu rejimin gitmesini istiyor” diye sloganlar atan Mısırlı göstericileri, polis, Kahire’nin merkezinde bulunan ve birçok resmi binaya yakın olan büyük Tahrir Meydanı’nda, dün sabaha karşı göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak dağıttı.

El-Ahram Enstitüsünde görevli siyaset bilimcisi Amr el-Şobaki, Kahire’nin yanı sıra ülkenin kuzeyinde yer alan İskenderiye ve başka kentlerde düzenlenen gösterilerin, 1977 yılında ekmek fiyatının yükselmesinin tetiklediği ayaklanmalardan bu yana en önemli gösteriler olduğunu söyledi.

Şobaki, “Çünkü gösteriler hem bütün ülkeye yayıldı hem de ülkenin bütün nüfusuna” dedi. Mısır İçişleri Bakanlığı dün yayımladığı mesajda, gösterilere son verilmesini istemiş ve Müslüman Kardeşler Örgütünü bu gösterilerden sorumlu tutmuştu. Müslüman Kardeşler ve ülkenin başta gelen laik muhalefet partisi Wafd, gösterilere ortak olmamakla birlikte, militanlarının gösterilere katılıp katılmamakta serbest olduğunu belirtmişlerdi.

Platform Haber

Bir cevap yazın