Başörtümüz kime, ne zarar veriyor?

Hilvan’da yaklaşık 40 gündür okula alınmayan öğrenciler bunca gündür yaşadıkları sıkıntıları ve neden başörtülü okula gittiklerini anlattılar. Küçük yüreklerinde büyük bir cesaret saklayan başörtülü kızlar, “Biz okumak istiyoruz. Başörtümüzü de Allah için takıyoruz. Hiç kimsenin zoruyla örtünmüyoruz” diyerek bir an önce derslere girip teneffüslerde arkadaşlarıyla koşturmak istiyorlar.

İşte başörtülü kızların dilinden yaşadıkları zulüm..

BAŞÖRTÜMÜ İSTEYEREK TAKIYORUM

Hacer Yada: Başörtüsünden dolayı 40 gündür beni okula almıyorlar. Amacımız okumaktır. Ben ailemden İslami eğitim ve İslami terbiye ile yetiştim ve bundan dolayı da başörtüsünü severek ve kendi isteğimle takıyorum. Aynı şekilde 8. sınıfta okuyan ablam Zeynep de başörtüsü taktığından dolayı okula alınmıyor. Biz hergün okula geliyoruz, ama okul yönetimi bizleri örtülü olduğumuz için okula almıyor. Tek isteğimiz yönetimin ve gereken kurumların bir an önce soruna el atmalarıdır. Çünkü bizim amacımız okumaktır.

NEDEN BİZİ OKULA ALMIYORLAR?

Semra Toprak Yavuz: Sultan Selim ilköğretim okulunda 7 sınıfta okumaktayım. Her gün okula geliyorum. Okul yönetimi beni okula almıyor. Gerekçe olarak da başörtüsünü gösteriyorlar. Neden bizim burada ben ve benim gibi arkadaşlarımı okula almıyorlar? Eğitim ve öğretim hakımızı neden ihlal ediyorlar üstelik babamı emniyete çağırıp, ‘kızını neden okula göndermiyorsun’ şeklinde ifadesini alınmışlar. Oysaki babam bana destek oluyor, hergün işini bırakıp benimle okula geliyor. Ben ise kendi isteğimle örtü takıyorum, ailemin baskısıyla takmıyorum. Bir an önce bu yaşanan yasağın çözümlemesini istiyorum.

HAYDİ OKULA DEDİLER BİZİ OKULA ALMADILAR

Hediye Cidal: Yavuz Sultan Selim ilköğretim okulunda 6. sınıfta okuyorum. Diğer öğrenciler gibi ben de okumak ve ülkemize faydalı biri olmak istiyorum. Haydi kızlar okula deniliyor ama bize haydi kızlar dışarı. Başörtüsü takmak okumaya neden engel gösteriliyor. Bir aydan fazladır örtülü olduğum için okula alınmıyoruz. Gerekçe olarak okul yönetimi yönetmenliğe aykırı olduğumuzu söylüyor. Ben bugün örtülü isem kendi irademle örtülüyüm. Bunu indirmek kimsenin hakkı değildir ki başörtüsü Allah’ın emridir. Eğer bu şekilde beni okula almazlarsa alana kadar devam edeceğim.

AMACIM OKUMAKTIR

Susa Beyazçiçek: Mustafa Kemal İlköğretim okulunda 6 sınıfta okumaktayım. Bir aydır eğitim hakkım elimde alınmış durumda. Başörtüsü kime zarar veriyor ki anlamış değilim. Şu anda bir aydır derslerimden geri kalıyorum. Amacım okumaktır ve kimsenin engel olmasını istemiyorum. Kendi irademle örtü takıyorum. Ne ailemin ne de başkasının istediği için takmıyorum. Babamı emniyetten çağırıp ‘neden okula göndermiyorsun?’ denilmiş. Oysaki ben okula gidiyorum ama beni okula almıyorlar. Bir an önce derslerime girmek ve arkadaşlarımla beraber tenefüslerde oynamak istiyorum.

OKULA ALINANA KADAR DİRENECEĞİM

Ayşe Yüksekyayla: Mustafa Kemal İlköğretim okulunda 6. sınıfta okuyordum ama şimdi okula alınmadığım için eğitim ve öğretim hakkım elimden alışmış bir öğrenci olarak okuyamıyorum. Hergün okula gidiyorum ama okul yönetimi örtülü olduğum için beni ve benim gibi başörtülü arkadaşlarımı okula almıyorlar. Benim örtümden ne isteniyorlar. Ben başörtüsünü Allah’ın emri olduğunu bildiğim için takıyorum. Eğer okul yönetimi beni bu şekilde okula almazlarsa alınana kadar direneğim. Benim eğitim ve öğretim hakkım başkası tarafından engellenemez.

KAYNAK: İLKHA

Bir cevap yazın