Diyarbakır’dan baskın ve gözaltılara ortak tepki

Özgür-Der, Mazlumder, Hür – Der, Mustazaf Der ve Memur-Sen’in de aralarında bulunduğu 43 kurum, son zamanlarda İslami STK’ları hedef alan baskın ve gözaltıları kınadı. Memur-Sen Diyarbakır İl Binası’nda bir araya gelen kurum temsilcileri adına Recep İdikut basın açıklaması okudu.

Baskı/n ve Gözaltıları Kınıyoruz

“Sükûnete Çağrı ve Sivil Toplum Örgütlerine Yönelik Baskı/n ve Gözaltıları Kınıyoruz!” diyen İdikut, “CMK 102. madde gereğince tutuklu yargılanan binlerce kişi tahliye edilmeye başlandı. Bu tutuklular arasında Hizbullah örgütü mensubu olmakla yargılanan kişiler de vardı. Söz konusu tutukluların cezaevi çıkışında yapılan sevinç gösterileri ile PKK lideri Öcalan’ın açıklamalarının medya tarafından provoke edici bir dille gündemleştirilmesi, toplumda eski çatışma sürecine geri dönülebileceği algısı oluşturdu ya da oluşturuldu” dedi.

Kışkırtmalar Sonucu Lince Varan Baskınlar Gerçekleşti

Kışkırtmalar sonucu farklı derneklere yönelik lince varan baskınların gerçekleştiğini ifade eden İdikut sözlerini şöylesürdürdü, “Siyasilerin yaşananları istismar etmesi ve medyanın kışkırtmasıyla, son günlerde örgütle bağlantılı olduğu iddiasıyla çeşitli sivil toplum örgütlerine ve mensuplarının evlerine yönelik polis baskınları ve gözaltılar gerçekleştirilmektedir. Bir linç kampanyası havasında adeta neredeyse her gece farklı derneklere çeşitli baskınlar yapılmaktadır. Bu baskınlar sırasında çeşitli mağduriyetler yaşanmakta; gece yarıları evlerin kapıları kırılmakta, yaşlı genç, erkek kadın demeden herkes bu baskınlardan nasibini almaktadır. Medya ve siyasiler ise kışkırtıcı tavırlarını sürdürmekteler.”

Örgütlenme Özgürlüğü İhlal Ediliyor
Bölgede yaşanan kirli ve karanlık geçmişin birinci derecede sorumlusunun Derin Devlet olduğuna dikkat çeken İdikut, “Baskınlar aynı zamanda örgütlenme özgürlüğünün ihlalidir. Sivil toplum örgütlerine terör hücreleri muamelesi yapılması doğru değildir. Bu hususta savcının ve kolluğun elinde bir suç unsurunu gösteren deliller varsa bu kamuoyuna açıklanmalıdır. Aksi halde keyfi uygulamalarla hukuk, bir baskı aracına dönüştürülmüş kabul edilecektir. Bu vesileyle çeşitli sivil toplum örgütlerine yönelik baskınlar ve gözaltı furyası ile siyasilerin ve medyanın kışkırtıcı tavrını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz” diye konuştu.

İşte Katılımcı STK’lar:

ANADOLU GENÇLİK DER, AY-DER, BAYIMDIR-MEMUR SEN, BİRLİK HABER-SEN, BÜRO MEMUR-SEN, CAMİİ DERNEĞİ, DÜŞÜNCE VE İNŞA HAREKETİ, D.İNSANİ YARDIM DER, DEM DERNEĞİ, DİCLE FIRAT GRUBU, DİN-BİR SEN, DİYANET-SEN, ENERJİ-BİR SEN, HAK-SEN, GÖNÜL KÖPRÜSÜ, HAYAT-DER, HİZMET DERNEĞİ, HÜR-DER, ISLAH HAREKETİ, İHVAN DERNEĞİ, İKRA EĞİTİM DER, İLİM-DER, İMAM HATİP MEZUN DER, İMAM HATİP Y. VE D.DER, İNSAN VE ERDEM, İRŞAD-DER, KÖY-DER, KÜLTÜR MEMUR-SEN, MAZLUM-DER, MUSTAZAF-DER, ÖĞ-DER, ÖZGÜR EĞİTİM SEN, ÖZGÜR-DER, SAĞLIK-SEN, SAHABE-DER, SEK DERNEĞİ, ŞAFAK DERNEĞİ, ŞEFKAT DERNEĞİ, ŞURA-DER, TOÇ BİR-SEN, ULAŞTIRMA-MEMUR SEN, YENİ İHYA DER, YETİM DERNEĞİ.

(M. Salih Keskin – İLKHA)

Bir cevap yazın