Tunus, Mısır, Ürdün ve Yemen derken şimdi Sudan da ayakta!

Mısırlı göstericiler, Hüsnü Mübarek’in dikta rejimine son vermek için başlattığı protestoları sürdürüyor. Grev çağrılarına büyük bir miting çağrısı da eklendi. Mübarek’in kontrolü yeniden sağlamaya çalıştığı Mısır’da, polise tekrar sokaklara dönmesi talimatı verilirken, sokağa çıkma yasağı da genişletildi. Bu arada Mısır devlet televizyonuna göre, bir hafta boyunca gösteriler sırasında 3 bin 200 kişi tutuklandı.

Bu arada Tunus, Mısır, Ürdün ve Yemen’i saran protesto dalgası şimdi de Sudan’a sıçradı. Sudan’ın çeşitli kentlerinde sokaklara dökülen binlerce kişi Devlet Başkanı Ömer El Beşir yönetimine karşı gösteri yaptı.

El Arabiya televizyonunun haberine göre, dün başkent Hartum’un ikiz şehri Omdurman’da El Beşir yönetimini protesto eden göstericiler polisle çatıştı.

Darfur’da meydana gelen katliamlarla ilgili olarak Devlet Başkanı Beşir’i suçlu bulan Uluslararası Ceza Mahkemesi Başyargıcı Luis Moreno-Ocampo’yu kastederek, “Ocampo doğru söylüyor” sloganları atan göstericiler ayrıca “Zafere kadar devrim” sloganlarıyla yürüdü.

Platform Haber

Bir cevap yazın