Silikozis Beklemez, Hayat Beklemez

Biz ağartılmış kot giyerken, onlar o kotu ağartan ölümcül maddeyi solumak zorunda bırakılmışlardı. Merdiven altında ciğerlerine çekmek zorunda kaldıkları kimyasallar, zaman içinde “silikozis” denen hastalığa yol açacaktı.

Bugünlerde Meclis’te görüşülmekte olan “torba yasa tasarısı”, silikozis hastası işçilerin mağduriyetini önemli ölçüde giderecek.

Ama silikozis hastaları “meslek hastalığı sigorta kolu”ndan yine yararlanamayacak. Çünkü bu hastalar “Özürlüler Yasası” kapsamında değerlendirilecek.

Bu yasanın da sorunu tam olarak çözmeye yetmeyeceğinden yana kaygılar var. Çünkü bu yasadan yararlanabilmek için bedensel kaybın (“meslekte kazanma gücü kaybı”) en az % 40 olması ve kişinin üç ay içinde başvurması gerekiyor.

***

Silikozis işçilerinin hukukunu korumak için olağanüstü çaba sarfeden arkadaşlarımız, işte bu iki şartın mağduriyetin giderilmesini güçleştireceğini ifade ediyorlar. Gülçin Avşar, bu iki konudaki kaygılarını şöyle ifade ediyor:

“Birincisi, her hastalık bir değil ve bazı silikozis hastaları akciğerlerindeki tahribatın ürünü olan % 20’lik kayıp durumunda bile hayatını kaybedebiliyor”.

“İkincisi ise, üç ay içinde başvurmak da her zaman mümkün değil; çünkü bu hastalık kot kumlama işini yaptıktan 10 yıl sonra bile ortaya çıkabiliyor”.

Bu yüzden de, hastaların haklarını savunanlar, mağduriyetin tam giderilmesi için 5510 sayılı yasanın 14. maddesine şu hükmün eklenmesini istiyorlar:

“Meslek hastalığının, görülen iş veya görev gereği olarak ortaya çıktığı Kurum Sağlık Kurulu kararıyla kesin olarak tespit edilebildiği takdirde, sigortalılığın veya fiili çalışmanın ispatlanması aranmaz.”

Bu olmazsa, mağduriyetin giderilebilmesi bakımından torba tasarıdaki maddenin şöyle revize edilmesini arzuluyorlar:

1- Üç aylık süre koşulu kaldırılmalı veya artırılmalı

2- Meslekte kazanma gücü kayıp oranı %10’a indirilmeli

3- Sakatlığı stabil hale gelen kişi çalışırsa yardım kesilmemeli.

4- Vefat halinde anne-babaya da gelir bağlanmalı.

***

Bugün bundan daha önemli hiçbir gündem yok.

O işçilerin hayatları karartılırken engel olamadık, bari bugün bir avuç hasta üzerinden yürütülen yüz kızartıcı tartışmalarla, üç kuruşluk tasarruf hesaplarıyla onları daha fazla incitmeyelim, yalnız bırakmayalım.

Hatırlatmak isterim ki, devletin yapacağı hiçbir ödeme, onlara kaybettiklerini geri vermeyecek; telafi etmeye yetmeyecek.

Bütün milletvekillerimizin dikkatlerine sunuyorum.

Lütfen çözün bu sorunu.

Bekir Berat Özipek, Star Gazetesi

Bir cevap yazın