Çukurca’daki mayınlar için “bizimdi” itirafı

Çukurca’da TSK’nın mayınının patlaması sonucu 7 askerin hayatını kaybetmesine ilişkin askeri mahkemedeki davada sanık komutanlar ifade verdi. Tümgeneral Kaya: internetteki ses kaydındaki sözlerini kabul ederken, suçu arkadaşına attı.

Duruşmada tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es ile tutuksuz sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Fatih Taylan Çeker, Hakan Alaçam, Nurettin Altay ve Rıza Atilla Erdoğan ile avukatları, olayda oğullarını kaybeden aileler ve avukatları hazır bulundu.

Savunma yapan Tümgeneral Gürbüz Kaya, ifadesinde tutuklu sanık Zeki Es’le yaptığı ve internet sitelerine düşen ses kaydındaki konuşmayı doğruladı.

Zeki Es’in, mayınları kendisinin döşediğini söylemesi üzerine “Hiçbir sıkıntı yok, kahrolmayı gerektirecek bir yok” karşılığı verdiği konuşmayı kabul eden Kaya “Bu konuşma çok daha uzundu. Soğukkanlı olmasını sağlamak için Tugay Komutanı’nın (Zeki Es) moralini düzeltmeye çalıştım” iddiasında bulundu.

Operasyon sorumlusunun Tugay Komutanı Zeki Es ile yardımcısı olduğunu belirten Kaya “Tugay Komutanı’na yasal olmayan hiçbir emir vermedim. Komutam altındaki 181 bölgedeki alarm-ikaz mayınlarını birlikler kendileri döşer. Zeki Es’in döşediği mayını ben nereden bileyim, biz genel anlamda uyarılarda bulunuruz” dedi.

Annenin sözleri Mahkeme Başkanı’nı duygulandırdı

Gürbüz Kaya’nın ifadesini bitirmesinin ardından Dost Mayını ile şehit düşen Deniz Demirci’nin annesi Raziye Demirci, oğlunun operasyon öncesi kendisini ve “ölüm için aldılar” dediğini ve moralinin bozuk olduğunu anlattı. Anne Demirci, “evladının 9 yıldır askerin ayak basmadığı yere gönderildiğini söylediğini” belirterek Mahkeme Başkanı’ndan “niçin buraya gönderildiklerinin sorulmasını” talep etti. Bu soru karşısında duruşmada duygusal anlar yaşandı. Gözyaşlarını tutamayan Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, zaman zaman kağıt mendile gözlerini sildi.

Kaynak: Star Gazetesi

Bir cevap yazın