PLATFORMLAR BU HAFTASONU BURSA’DA

Türkiye’nin 9 şehrinde başörtüsüne özgürlük eylemleri düzenleyen platformlar, 10. istişare toplantısını gerçekleştirmek üzere bu haftasonu Bursa’da buluşacaklar

Mazlum-der Bursa Şubesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 10. İstişare Buluşması kapsamında platform temsilcileri son gelişmeler ışığında başörtüsü yasağını ve gelinen noktada Platformların tecrübesinin değerlendirilmesini yapacaklar.

Teorileri sahada tecrübe etmeyi, süreç içinde durum değerlendirmesi yapmayı ve kendi yapısı da dâhil olmak üzere, her gelişmeyi tartışmaya açmayı prensip kabul eden Platformlar, Bursa Buluşması’nda da hem başörtüsü yasağında YÖK kararı ile ortaya çıkan yeni durumu değerlendirecekler, hem de Platformlar’ın bir sonraki buluşmasına kadarki sürece yön verecekler.

EYLEM – 5 Şubat 2011 Cumartesi Saat 14.00, Şehreküstü Meydanı

Başörtüsü Platformları, Bursa Buluşması kapsamında istişare toplantıları dışında etkinlikler de düzenleyecekler. İlk olarak Bursa Mazlum-der Şubesi öncülüğünde yürütülen eylemlerin 14. ay basın açıklamasını yapmak üzere saat 14.00’de Şehreküstü Meydanı’nda platform temsilcileri de hazır bulunacak. Eylemde ayrıca Sakarya Adalet Girişimi tarafından hazırlanan “Türkiye’de ve Dünyada Başörtüsü Raporu 2009-2010” adlı çalışmanın kamuoyu duyurusu gerçekleştirilecek. İkinci etkinlik ise Ördekli Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de başlayacak.

PANEL – 5 Şubat 2011 Cumartesi Saat 20.00, Ördekli Kültür Merkezi

Dönüm Noktasında Bağımsız İslami Muhalefet” başlığıyla düzenlenecek panelde İstanbul’dan Rüştü Hacıoğlu, Türkiye siyasetinde İslami muhalefetin tarihsel eleştirisini yapacak. Tokat’tan Ahmet Örs, platformların İslami bir Muhalefet imkânı olarak sorumluluğunu değerlendirirken, Van’dan Fuat Değer Özgürlük meselesini “Başörtüsü” başlığı altında tartışacak. Ankara’dan Zeynep Özçelik ise Müslümanca bir duruş üzerinde “Kadın” ve “Kimlik” mücadelesini konuşacak.

Gençler özel bir oturum gerçekleştirecek

Bursa Buluşması’nda ayrıca platformların gençlik temsilcileri de bir araya gelerek ayrı bir oturum gerçekleştirecekler.

İki gün sürecek etkinliklere Kocaeli, Adapazarı, Ankara, Akyazı, Konya, Antalya, Van, Afyonkarahisar, İstanbul ve Tokat’tan katılım gerçekleşecek. Platformlar’ın Bursa Buluşması’nda bundan sonraki sürece nasıl devam edileceğini tartışılacağı için gözlemci statüsünde katılacak il bulunmuyor.

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın