TÜRKİYE’NİN TOPLU MEZARLARI

Batman, Bitlis, Erzurum, Ardahan, Tunceli, Hakkâri, Elazığ, Mardin, Diyarbakır, Bingöl, Kars ve Siirt’te bugüne kadar tam 24 toplu mezar ihbarı yapıldı.

Bitlis’in Mutki İlçesi’nde ihbar üzerine yapılan kazılarda 18 kişinin cesedinin gömülü olduğu iki toplu mezarın ortaya çıkması 1990’lı yılların ilk yarısında yaşanan bu gerçeği tekrar gündeme taşıdı.

Türkiye’de şu ana kadar tamamı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan 12 ilde toplu mezar kabusu yaşandı. Batman, Bitlis, Erzurum, Kars, Ardahan, Tunceli, Hakkari, Mardin, Diyarbakır, Elazığ, Bingöl ve Siirt’te tam 24 toplu mezar bulunduğu ihbarı yapıldı. İhbarların bazıları üzerine kazılar yapılırken bazıları değerlendirilmedi. Şimdiye kadar açılmayan toplu mezarlara gömüldüğü iddia edilen insan sayısı ise tam 494. Bu iddialar yıllardır araştırılmayı bekliyor.

Tek itiraf sonuçsuz kaldı

İlk toplu mezar 2003’te Diyarbakır’da bulundu. Ardından Mardin, Şırnak, Tunceli, Bingöl ve Bitlis başta olmak üzere bir çok bölge ilinde ulaşılan toplu mezarlarda birlikte gömülmüş 87 ceset bulundu. Toplu mezarlara ilişkin tek resmî itiraf ise Mardin’de 11 PKK’lıyı BOTAŞ’ın asit kuyularına atan dönemin Dereiçi Jandarma Karakol Komutanı’ndan geldi. Astsubay T.K., Savur Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadede “Havanın sıcak olması ve kararmaya başlaması nedeniyle cesetleri eski bir kuyuya yan yana dizerek gömdük” dedi. Ama Astsubay T.K hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

(Remzi Budancir / Taraf)

Bir cevap yazın