Protestolarda kadınlar aktif rol alıyor

Mısır’daki protestolarda erkeklerin yanı sıra kadınların protestoda ciddi rolleri var. “Değişim için Kadınlar” hareketi adı altında bir araya gelen feminist, solcu, insan halkları aktivisti, liberal, demokrat ve İslamcı kadınlar, diktatör Mübarek rejiminin kadın haklarına ciddi zarar verdiğini ifade ediyor.

Gösterilerde aktif rol alan kadınlar ve kızlar, gençleri gösterilere teşvik ediyor ve onlara yemek, yiyecek ve ilaç getirerek destek olmaya ayakta durmalarını sağlıyor.

Gösteriler katılan ve 7 aylık hamile olan Merve Rekha ise “Ben çocuğum için dışarı çıktım. Bunu ona borçluyum. Onun iyi bir geleceğe sahip ülkede yetişmesini istiyorum” diye konuştu.

Mısırlı feminist ve insan hakları savunucusu Nawal El Saadawi, sürgün sonrası döndüğü ülkesinde gösterilere büyük destek veriyor. 10 gündür süren gösterilerde kadınlar büyük rol oynadığını belirten Saadawi, “Kadınlar ve kızlar sokaklarda gençlerle omuz omuza. Adalet, özgürlük, eşitlik ve gerçek demokrasi çağrısında bulunuyorlar. Ve devrimin başarılı olduğuna inanıyorum” dedi.

Salih Saygılı / TİMETURK


Bir cevap yazın