ADALET VE ÖZGÜRLÜK TEMELİNDE DİRENİŞE DEVAM

6 yıldır başörtüsü eylemleri düzenleyen Platformlar, Bursa Buluşması’nda “Adalet ve Özgürlükler Platformu” ortak paydasında mücadeleye devam kararı alırken, sonuç bildirgesinde özgürlük meselesini bütün olarak ele aldıklarını deklare ettiler

2005’te İzmit’te başlayan ve 6 yıldır devam başörtüsüne özgürlük eylemlerinin geleceğine yön vermek için 10. İstişare Buluşması’nı Bursa’da gerçekleştiren Platformlar, iki gün süren toplantılarda önemli kararlar aldılar. 12 farklı şehirden katılan temsilciler, haftalık ve aylık eylemlerde her türlü haksızlığa karşı tavır sergilendiği tespitini yaparak ortak payda olarak “Adalet ve Özgürlükler Platformu” adını aldılar. 11 farklı platform ve kuruluşun dâhil olduğu Adalet ve Özgürlükler Platformu, Bursa Buluşması’ndan sonraki sürecin işleyişini ve koordinasyonunu sağlamak üzere bir Çalışma Yönergesi hazırlayarak, amaç ve ilkelerini tespit etti. Bursa Buluşması’nda görüşülen gündem maddeleriyle ilgili olarak Türkçe, Kürtçe ve İngilizce dillerinde ortak bir sonuç bildirgesi hazırlandı.

Platform amaç ve ilkelerini açıkladı

Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Akyazı, Bursa, Kocaeli, Konya, Kütahya, Sakarya, Tokat ve Van’dan platform ve kuruluşların yer aldığı çatıda amaç ve ilkeler şöyle ifade edildi: “Adalet ve Özgürlükler Platformu gönüllülük esası etrafında bir araya gelen, bağımsız yerel platformların çatı organizasyonudur. İslam’ın Adalet hedefini gözeterek; dini, mezhebi, ideolojik görüşüne bakmaksızın, her birey ya da toplumsal gurubun Hak ve hukukunu kim tarafından ve nereden gelirse gelsin, her türlü zulüm ve ifsada karşı korumak amacıyla, Devlet’ten ve siyasal iktidardan bağımsız, Devleti değil toplumu esas alan, Sivil bir siyasal mücadele hattı oluşturmayı amaçlar. Platformu oluşturan unsurlar kendi özellerinde tamamen özerk yapılardan oluşur. Platform karar alma mekanizmalarında istişareyi esas alır.”

BURSA BULUŞMASI SONUÇ BİLDİRGESİ

1- Adalet ve Özgürlükler Platformu ülkedeki özgürlükler meselesini bir bütün olarak görmektedir.

2- Platformumuz bu vesileyle; ilköğretimde başlayıp çalışma hayatı da dâhil yaşamın her alanında devam eden Başörtüsü yasağına karşı, yasak tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkıncaya kadar mücadelesine devam edeceğini bir kez daha ilan eder.

3- Adalet ve Özgürlükler platformu her seçim öncesi olduğu gibi, yine bir takım muğlak ifadelerin arkasına saklanılarak, Başörtüsü yasağının seçim sonrası kaldırılacağı yönünde yapılacak her türlü manipülasyona karşı kamuoyunu bilgilendirmeye devam edecektir.

4- Yeni bir Anayasa yapılması ülkenin gündemindedir; Platformumuz da bu süreci dikkatle takip etmeye devam edecektir.

5- Adalet ve Özgürlükler Platformu; Kürt sorununun çözümünde,”Anadilde eğitim” hakkı başta olmak üzere, tüm fıtri hakların iadesi için üzerine düşen çabayı göstereceğini ve bu hakların Türkiye’de yaşayan tüm dini, mezhebi ve etnik kimlikler içinde kazanılmasının takibini yapacağını beyan eder.

6- Platformumuz kapitalist kuşatmaya ve her türlü emek sömürüsüne karşı Adalet ve Eşitlik temelinde mücadele etmeye devam edecektir.

7- Mavi Marmara olayı sonrası, israil aleyhine açılacak dava sürecinin iç hukuk ayağının ilerleyememesi kamu vicdanını rahatsız etmektedir. Adalet ve Özgürlükler Platformu bu meselenin takibini vicdani bir sorumluluk olarak görmektedir.

8- Platformumuz; Arnavutluk, Kosova ve Azerbaycan’da dayatılmaya çalışılan Başörtüsü yasağına karşı, bu ülke Müslümanlarıyla Dayanışma içinde olduğunu ilan eder.

9- Adalet ve Özgürlükler Platformu Tunus ve Mısır halklarının diktatörlere karşı başlattıkları İntifadayı selamlar.

Afyonkarahisar, Akyazı, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Konya, Kütahya, Sakarya, Tokat, Van

Kurdî

Danezane encama havdîtina Bursayê

1 – Platforma Edalet û Azadîyan pirsgirekên azadîyan yên li welat bi tevahîyekê dinirxîne.

2 – Bi vî avayî platforma me, dijî qedexekirina serpêçanê ya li hîndekarîya seretayî destpêdike tevî jîyana xebatê , di her qadên jîyanêda didome dê mucadelê biket, hetaku qedexe bi hemû encamên xwe ji holê radibe. Em vê biryarîya xwe dîsa îlan dikin.

3 – Platforma Edalet û Azadîyan dijî, bi gel xeberdanên muxlaq ve xwe veşartinê û manîpulasyonên wekî pirsgirêka serpêçane dê piştî hilbijartinan betê çareserkirin ku berî her hilbijartinê tên rojevê dê raya giştîra agahî dayînê bidomîne.

4 – Çekirina makezagonek nû di rojeva welat da ye, Platforma me bi baldarî li ser şopa vê pêvajoyê çûyînê, dê bidomîne.

5 – Platforma Edalet û Azadîyan di çareserîya pirsgirêka Kurd da di serî da ji bo mafê “perwerdeyîya bi zikmakî” û hemû mafêndî yên fitrî bênê lêvegeran çi cehda li ser ferzbe dê cih bînît. Em didine xuyakirin ku emê ser bisekinin da hemû ol, mezhep û nijadên li Tirkîye bigehijine van mafa.

6 – Platforma me mucadeleya xwe ya dijî dorpêçandina Kapîtalîst û îstîsmar kirina kedê ya bir her avayî, dê li ser bingeha edalet û wekhevîyê bidomîne.

7 – Piştî bûyera Mavî Marmara yê doza li dijî İsraîle tête rêvebirinda lingê dada hundirda çi pêşveçûyîn dest nexistin di wijdana raya giştî aciz dike. Platforma Edalet û Azadîyan li ser şopa vê bûyerê çuyîne wekî berpirsyarîyek wijdanî dibîne.

8 – Paltforma me dîyar dike ku dijî qedexeya serpêçanê ya li Elbanya, Kosova û Azerbeycan ê tê te înyat kirin, piştgîrîyê di de misilmanên van welata.

9 – Platforma Edalet û Azadîyan întîfadaya gelên Misr û Tûnis ê ya dijî dîktatoran pekanîye silav dike.

English

Bursa Meeting Declaration

1 – Justice and Freedoms Platform considers the problem of freedom to be an inseparable whole.

2 – Our Platform declares that it will go on struggling against the headscarf ban and against all its ramifications and effects, until their complete elimination in all areas, including primary schools and public offices and bodies.

3 – Justice and Freedoms Platform will continue to inform the public about all kinds of misinformation and misleading statements preceding the general elections implying that the ban will end after the elections.

4 – A new constitution has for some time been on the agenda of Turkey. Our Platform will go on monitoring the process of writing a new constitution.

5 – Justice and Freedoms Platform will make all efforts for the solution of the Kurdish question, by insisting for full guarantees for human rights, including the right of education in the mother tongue. And it will also demand the same rights for all religious, sectarian or ethnic identities.

6 – Our Platform will continue to struggle on the basis of justice and equality, against capitalist siege and labour exploitation.

7 – The delay concerning the beginning of legal proceedings against Israel for its raid on the Mavi Marmara ship has been disturbing the public conscience. Justice and Freedoms Platform considers the monitoring of legal processes and proceedings on this matter to be a matter of conscience and social and political responsibility.

8 – Our Platform will announce its solidarity with the Muslims of Azerbaijan, Albania and Kosovo concerning the headscarf ban, for the imposition of which attempts are being made.

9 – Justice and Freedoms Platform welcomes the uprising or Intifada of the people of Tunisia and Egypt against dictators.

Bir cevap yazın