İSYAN AMERİKAN EMPERYALİZMİ’NE!

Küreselleşme karşıtlarının, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na alternatif olarak düzenlediği Dünya Sosyal Forumu’nun gündemi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yükselen halk ayaklanmaları.

Dünya Sosyal Forumu Mısır’da isyan sürürken Senegal’in başkenti Dakar’da toplandı. İkinci kez Afrika’da toplanan forum 60 bin kişinin katıldığı yürüyüşle dün başladı.

6 gün sürecek 11’inci Dünya Sosyal Forumu ana konusu “kapitalist sistemin krizi”.  “Sistemin ve Medeniyetlerin Krizi” başlıklı foruma dünyanın dört bir yanından 50 bin delege katılması bekleniyor.

Yeni bir dünya için direnişe ihtiyaç var

Dakar’da renkli “Başka bir dünya mümkün” gösterisine katılanlar arasında Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile Fransa Sosyalist Partisi lideri Martine Aubry de vardı.

Bolivya’nın halkçı devlet başkanı Morales, kapitalizmin can çekiştiğini söyledi, Mağrib halklarının “Kuzey Amerika emperyalizmine karşı isyanda” olduğunu söyledi. Morales şöyle konuştu:

“Direnişe ve farkındalığa ihtiyaç var. Yeni bir dünya inşa etmek için sosyal mücadele programına ihtiyaç var. Tunus’ta ve Mısır’da patlak veren halk ayaklanmalarını destekliyorum. Bunlar değişimin işaretleri.

İnsanlığı kurtarmalıyız. Bunun için de düşmanlarımızı bilmeliyiz. Halkın düşmanları sadece halkı ezen değil doğal zenginlikleri de talan eden neoliberalizm ve neo-sömürgeciliktir. Kapitalist modelin sonunu getirmeli ve yerine başka bir şey koymalıyız. Zenginlerden kurtulmak ve dünyayı değiştirmek bir zorunluluk.”

Ayaklanma Amerikan emperyalizmine karşı

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, yaptığı açıklamada Mısır’daki protestoları memnuniyetle karşıladığını belirtti. Mısır halkının Amerikan emperyalizmine karşı ayaklandığını kaydeden Morales, Mısır’daki gibi hareketlerin artık durdurulamayacağını söyledi.

Morales, “Kardeşlerim, dünyada kapitalizmin özellikle ayaklanmalarla karşı karşıya kaldığında yavaşça öldüğünü görüyoruz. Mısır’da yaşananları görüyoruz. Şu anda Arap ülkelerinde Amerikan emperyalizmine karşı bir isyan gerçekleştiğine inanıyorum.

ABD, çok fazla para göndererek gösterileri durdurmaya çalışsa bile bu mücadele durdurulamaz. Çözümün baskı değil sosyal hareketlerden geldiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DW/Dünya Bülteni

Bir cevap yazın