KEYFİ BASKINLAR ÖZGÜRLÜKLERİN İHLALİDİR

Bilindiği üzere medyada Hizbullah tahliyeleri adıyla yaftalanan, 102. Madde tahliyeleri ve ardından yoğunlaşan tehdit ve linç kampanyası, devlet eliyle gerçekleşen hukuksuzlukların da kapısını aralamıştı. Farklı şehirlerde yasal çerçevede faaliyet yürüten derneklerin basılması, dernek yönetici ve çalışanlarının gözaltına alınmaları, bu kişilerin bazılarının çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanmaları gibi gelişmeler yaşanmıştı.

Ana muhalefet partisi CHP’nin AK Parti hükümetine yönelik eleştirileriyle devam eden bu süreç adeta AK Parti hükümetini konuya duyarlılığını ispatlama adına akıl almaz bir hukuksuzluk tavrına sevk etmiş görünüyor.

Bu baskınlar sırasında çeşitli mağduriyetler yaşanmış ve yaşanmakta, gece yarıları evlerin kapıları kırılmakta, yaşlı, genç, çocuk, erkek, kadın demeden herkes bu baskınlardan nasibini almaktadır. Medya ve siyasiler ise kışkırtıcı tavırlarını sürdürmektedirler.

Yasal kuruluşlarla başlayan bu hukuksuzluk ve keyfiliğin şimdi yayın organlarıyla devam ettirildiğini ibretle gözlemliyoruz. Israrla legal faaliyet yürütme çabası içinde olan insanları, devlet inatla illegalite etiketiyle yaftalamaya ve sanki zorla yasadışına itmeye çalışmaktadır. Bu tutumun ne hukuki, ne siyasi ne de insani bir mantığı olamayacağı gibi, ortada büyük bir ahlaki çelişkinin de bulunduğu açıktır.

Bir yandan özgürlüklerin önü açılırken, diğer yandan belirli alanlarda özgürlükler daraltılmaktadır. Şiddet içermeyen her türlü örgütlenme ve faaliyet yasal olmasına karşın söz konusu derneklere uzun zamandır yapılan baskınları hukuk ve yasalar çerçevesinde anlamak mümkün değildir.

Söz konusu derneklerin faaliyetleri, yasal denetim kapsamında olmasına rağmen; terörle mücadele ekipleri tarafından baskınlarla derneklerin altının üstüne getirilmesi, gönüllülerine terörist muamelesi yapılması ise örgütlenme özgürlüğünün devlet eliyle açık biçimde ihlal edilmesinden başka bir anlama gelmemektedir.

Son olarak dün sabah Güneydoğu ve bazı bölge illerinde (Diyarbakır, Batman, Mardin/Nusaybin, Şırnak/Cizre, Urfa/Siverek, Siirt, İstanbul ve İzmit.) Sivil toplum kuruluşlarına tekrar baskın yapılmış olup, Dernek yönetici ve üyesi birçok kişi aynı keyfi uygulamalarla gözaltına alınmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşlarından olan Mustazaf-Der’e, Doğru Haber gazetesine ve yayın evlerine yönelik yapılan keyfi operasyonları şiddetle kınıyor, tüm ilgililere bu hukuksuzluk sürecinin bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini bir kere daha hatırlatıyoruz.

Basına ve Kamuoyuna Saygıyla arz olunur.

Fuat DEĞER

Mazlumder Van Şubesi Yön. Kurulu Üyesi

MAZLUMDER VAN ŞUBESİ

GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ

UMUT IŞIĞI DERNEĞİ

ERDEM-DER

Bir cevap yazın