Mısır’daki halk ayaklanması sinyal veriyor!

Mısır’da halk ayaklanmasına siyasal bir istikamet sağlanamaması ve protestoları sürdüren halkın beklentilerini karşılayacak bir liderlik mekanizmasının tesis edilememesi tehlike sinyalleri vermeye başladı. Gelişmelerle ilgili bir yazı yazan Mustafa Özcan, şu hususlara değindi:

“Maalesef, pazarlıklar devrimin hedefini ve istikametini saptırmıştır. Devrim ve yıpranma süreci uzatılmıştır.

İkinci cuma ya da veda cumasında halkın Mübarek’in ikametgahına doğru yürümesi ve o günü eski rejimi süpürmesi gerekiyordu. Kubbe Sarayı’na doğru yürümekten kaçınılmış ve böylece kan akmasının önüne geçilmek istenmiştir.

Lakin bu da Mübarek ve çetesinin oyuna gelinmesi anlamına gelmiştir. Zira Mübarek’in amacı uzun nefes politikasıyla zaman kazanmak ve bu zaman içine de bin bir oyunu sığdırmaktı. Böylece devrim sürecini manipülasyon sürecine dönüştürmekti.

Kalabalıklar pazarlığa sürüklenerek tuzağa çekilmişlerdir. Mübarek tepetaklak edilmeden kesinlikle pazarlığa girilmemesi gerekirdi. Baştan beri rejimin amacı muhalefeti bölmek, sindirmek ve ardından da çapını ve hacmini daraltmak ve muhalefetin kendisi arasında da güven bunalımı meydana getirmekti.

Böylece eski rejimin bekasını sağlamaktı. Bunun için de Müslüman Kardeşler de olmak üzere herkese mavi bocuk dağıtılmış ve bazıları da bu tuzağa düşmüşlerdi.

Şimdi ise rejim Tahrir Meydanı’na yiyecek sokturmayarak oradaki direnişçilerin (mutasimun) iradesi kırmaya yeltenmektedir. Keza ordu da giderek Mübarek’ten yana ağırlığını koymakta ve Tahrir Meydanı’ndaki özgürlük alanını daraltamaya ve sonrasında dağıtmaya çalışmaktadır.

Pazarlık ve diyalog tatlı bir tuzağa dönüşmüştür. Diyalog dönemi çoktan geçmiş ve Mısır halkı devrim dönemi yaşamaktadır. Bu devrim dönemini diyalog veya pazarlık devrine çevirmek devrimi harcamaktır. Bazıları bu açıdan eski rejimin tuzağına düşmüştür.

Devrim yeniden kendini toparlamalı ve ateşini tutuşturmalıdır.”

Mustafa Özcan, Yeni Akit

Bir cevap yazın