Başbakan: TSK’yla oynatmam

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un, Ergenekon davasına müdahil olmamasını eleştirerek  “Asker kağıttan kaplan” sözlerine en sert tepkiyi gösterenlerden biri de Başbakan Erdoğan oldu. Erdoğan, Batum’a tepki göstermekle de yetinmeyerek, suç duyurusunda bulundu.

Başbakan Erdoğan şöyle dedi: “Orduyu ABD’nin yönetimine girmiş gibi göstermek bir suçtur. Zonguldak bu işi başlattı. Ben bu suç duyurusunu ilan ediyorum. Gereğinin yapılması lazım, karşılıksız kalamaz. Karşılıksız kalırsa futbol topuyla oynar gibi TSK’yla oynarlar. Bedeli ödenmelidir, ödetilmelidir. TSK’yı karton kutuya benzetme olayına asla prim veremeyiz. Bu konuda savcılarımızın gerekli adımları atması gerektiğini buradan vurguluyorum.”

Başbakan Erdoğan’ın Batum’a gösterdiği tepki üzerinden TSK’ya karşı sergilediği sıcak yaklaşım, bir bakıma yeni dönemde iktidar seçkinleri arasındaki uzlaşıya dair aslında sembolik bir anlam taşıyor. Bu suç duyurusu ve muhtemelen 301. maddeden açılmasına izin verilecek dava aynı zamanda koruyan ve kollayan iktidar algısının güçlendiğinin de işaretçisi olarak okunabilir.

Platform Haber

Bir cevap yazın