Ankara 263. hafta: Adalet ve Özgürlükler Platformu hayırlı olsun!

Platform olarak Mısır Halkının onurlu direnişini Ankara’nın merkezinden selamlıyoruz. Onurlu duruşun nice diktatörleri tarihten sildiğini dün Mısırda gördük. Mısıra bin selam.

Geçtiğimiz hafta şehrimizin Ostim ve İvedik Sanayi Sitelerinde patlamalar olmuş 18 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı. Ölenlere yüce Mevla’dan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. Yaralılara da Allah’tan acil şifalar diliyoruz.

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’ye, ‘üniversitelerdeki başörtüsü sorununun kadınların özgür tercihine saygılı şekilde çözülmesi’ çağrısı yaptı. Avrupa’nın bile bu zorba yasağı kaldırılması için adım atılması istenirken ülkemizde hala yasağın nasıl devam edildiği dün basınımızda yer aldı.

Askerî birlik ve kurumlarında sivillere yönelik din ve vicdan hürriyetini kısıtlayıcı uygulamaların devam ettiği ortaya çıktı. İstanbul Kartal Hava Kuvvetleri Cevizli Özel Eğitim Merkez Komutanlığı Orduevi’nde 2009 yılında gerçekleştirilen düğüne ait davetiyede, “Düğünümüz askerî ortamda gerçekleştirileceğinden erkeklerde uzun saç ve sakal, bayanlarda türban ve elli yaş altı bayanlarda başörtüsü yasaktır.” uyarı notu yer alıyor.

Askere almalarda annelerinin başörtülü babalarının sakallı olup olmadığına bakmadan alan yetkililere ordunun bütün birimlerine anne ve babaların fiziki görünüşlerine bakmaksızın almalarını istiyoruz. Ordunun din ve vicdan özgürlüklerine saygılı olmasını davet ediyoruz.

6 yıldır başörtüsü eylemleri düzenleyen Platformlar, geçtiğimiz hafta sonu Bursa’da buluştu. Bu buluşmada “Adalet ve Özgürlükler Platformu” ortak paydasında mücadeleye devam kararı alırken, sonuç bildirgesinde özgürlük meselesini bütün olarak ele aldıklarını deklare ettiler.

Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Akyazı, Bursa, Kocaeli, Konya, Kütahya, Sakarya, Tokat ve Van’dan platform ve kuruluşların yer aldığı çatıda amaç ve ilkeler şöyle ifade edildi: “Adalet ve Özgürlükler Platformu gönüllülük esası etrafında bir araya gelen, bağımsız yerel platformların çatı organizasyonudur. İslam’ın Adalet hedefini gözeterek; dini, mezhebi, ideolojik görüşüne bakmaksızın, her birey ya da toplumsal gurubun Hak ve hukukunu kim tarafından ve nereden gelirse gelsin, her türlü zulüm ve ifsada karşı korumak amacıyla, Devlet’ten ve siyasal iktidardan bağımsız, Devleti değil toplumu esas alan, Sivil bir siyasal mücadele hattı oluşturmayı amaçlar. Platformu oluşturan unsurlar kendi özellerinde tamamen özerk yapılardan oluşur. Platform karar alma mekanizmalarında istişareyi esas alır.”

Buluşma sonucu dokuz maddeden oluşan Türkçe-Kürtçe ve İngilizce olarak bir bildiri yayınlandı. Bildiriyi okuduktan sonra bu haftaki basın açıklamasını bitiriyoruz.

ADALET VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU BURSA BİLDİRGESİ:

1- Adalet ve Özgürlükler Platformu ülkedeki özgürlükler meselesini bir bütün olarak görmektedir.

2- Platformumuz bu vesileyle; ilköğretimde başlayıp çalışma hayatı da dâhil yaşamın her alanında devam eden Başörtüsü yasağına karşı, yasak tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkıncaya kadar mücadelesine devam edeceğini bir kez daha ilan eder.

3- Adalet ve Özgürlükler platformu her seçim öncesi olduğu gibi, yine bir takım muğlak ifadelerin arkasına saklanılarak, Başörtüsü yasağının seçim sonrası kaldırılacağı yönünde yapılacak her türlü manipülasyona karşı kamuoyunu bilgilendirmeye devam edecektir.

4- Yeni bir Anayasa yapılması ülkenin gündemindedir; Platformumuz da bu süreci dikkatle takip etmeye devam edecektir.

5- Adalet ve Özgürlükler Platformu; Kürt sorununun çözümünde,”Anadilde eğitim” hakkı başta olmak üzere, tüm fıtri hakların iadesi için üzerine düşen çabayı göstereceğini ve bu hakların Türkiye’de yaşayan tüm dini, mezhebi ve etnik kimlikler içinde kazanılmasının takibini yapacağını beyan eder.

6- Platformumuz kapitalist kuşatmaya ve her türlü emek sömürüsüne karşı Adalet ve Eşitlik temelinde mücadele etmeye devam edecektir.

7- Mavi Marmara olayı sonrası, israil aleyhine açılacak dava sürecinin iç hukuk ayağının ilerleyememesi kamu vicdanını rahatsız etmektedir. Adalet ve Özgürlükler Platformu bu meselenin takibini vicdani bir sorumluluk olarak görmektedir.

8- Platformumuz; Arnavutluk, Kosova ve Azerbaycan’da dayatılmaya çalışılan Başörtüsü yasağına karşı, bu ülke Müslümanlarıyla Dayanışma içinde olduğunu ilan eder.

9- Adalet ve Özgürlükler Platformu Tunus ve Mısır halklarının diktatörlere karşı başlattıkları İntifadayı selamlar.

Yeni oluşumun hayırlara vesile olması temennisiyle hepinizi yüce yaratana emanet ediyoruz.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Adına

Soner KARTAL

MAZLUMDER Ankara Şubesi

(Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu ADALET ve ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU Üyesidir)

Bir cevap yazın