AK Parti’de başörtülü vekil olmayacak

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik gündemdeki soruları yanıtladı. Çelik, seçimlerde başörtülü aday olup olmayacağı konusuna da netlik kazandırdı… Vatan Gazetesi’nden Deniz Güçer’in sorularını yanıtlayan Çelik, “Bugünkü gündemde böyle bir imkan görünmüyor. Sayın Başbakan söylenmesi gerekenleri söyledi.” dedi.

Çelik aynı röportajda Kenan Evren’in yargılanmasıyla ilgili olarak da Evren’in hapse atılmasına karşı olduğunu gösterdi. Çelik,

Türkiye’de 12 Eylülcülerin yargılanmazlık gibi anayasal zırhı vardı, bu bir ayıptı. Önce bunu kaldıralım dedik ve yaptık. Bunu kaldırmak siyasetçinin görevidir. Millet bunu onayladı. Kimin yargılanıp yargılanmayacağına ise yargı karar verir, dedik. 400-500 dava açıldı. Henüz sonuçlanmış değil. Ne olacağını bilmiyoruz… Mesele, 30, 40, hatta 60 yıl sonra olsa da -90 yaşındaki Evren’i hapse atmak değil- haksızlığı tespit ettirmek, hukuksuz davranışı mahkum ettirmektir. Jean D’arc, Dreyfus davasını biliyorsunuz. Drefyus yıllarca çabadan sonra hakkını aldı. 12 Eylül’de vicdan mahkemesi 12 Eylülcüleri yargıladı, mahkum etti. En büyük mahkumiyet bence buydu. Gerisi bağımsız yargıya kalmış.

One thought on “AK Parti’de başörtülü vekil olmayacak

Bir cevap yazın