AK Parti, 12 Eylülcülerin yargılanmasına “hayır” dedi

Referandum sürecinde 12 Eylül ile hesaplaşılacağı söylemini dilinden düşürmeyen AK Parti ve 12 Eylül mağdurları için gözyaşı döken Başbakan 12 Eylülcülerin yargılanmasına hayır dedi.

Meclis’te BDP Milletvekili Hasip Kaplan’ın darbe yapanların yargılanmasına ilişkin kanun önerisinin gündeme alınması oylaması MHP ve AKP’li milletvekillerin oylarıyla reddedildi.

AK Parti’nin “hayır” oyu ile 12 Eylül darbesini yapanlara yargı yolunu kapatması Başbakan’ın referandum sürecinde yaptığı bir konuşmayı hatırlattı.

Konuşmasında 12 Eylül darbesi sonrası idam edilen Necdet Adalı’dan Erdal Eren’e, Mustafa Pehlivanoğlu’ndan Hüseyin Kurumahmutoğlu’na kadar pek çok ismi anmıştı. Erdoğan’ın konuşması sık sık ağlaması nedeniyle kesilmişti.

Erdoğan konuşmasında şunları söylemişti: “Yıllarca 12 Eylül mağdurları solcuları istismar eden CHP, 12 Eylül ile yüzleşemese de biz yüzleşeceğiz. Yıllarca 12 Eylül mağduru ülkücülerin sesine kulak vermeyen MHP, 12 Eylül ile hesaplaşamasa da biz hesaplaşacağız. Adil bir şekilde yargılanmadan, darağacağına gönderilen Necdet Adalı’nın, Mustafa Pehlivanoğlu’nun, Erdal Eren’in, sabah namazında dayakla öldürülen Hüseyin Kurumahmutoğlu’nun hatıraları karşısında alnımız ak kalırken, onlar boyunlarını bükmüş durumda kalacaklar, mahcup olacaklar.”

Bir cevap yazın