Parasızlıktan hastaneye alınmayan hasta öldü

Sağlık örgütlerinin “sağlık paralı hale getiriliyor” uyarılarına rağmen AKP’nin başlattığı ”Sağlıkta dönüşüm programı”nın sonuçları hastalar için ölüm oluyor. Başbakan Erdoğan’ın her fırsatta, “Parası olmayan hastane kapılarında geri çevrilmeyecek” vaatlerinin dillendirildiği günlerde sosyal güvencesi olmayan 24 yaşındaki bir genç hastane kapılarında tedavi edilmediği için yaşamını yitirdi.

İddialara göre olay şöyle gelişti: İstanbul’un Sultangazi İlçesi Yayla Mahallesi’nde ikamet eden Taşkın yaklaşık iki hafta önce sol böbrek kısmında ağrı ve nefes darlığı şikâyeti ile ailesi tarafından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastane acil servisinde muayeneye alınan Taşkın’a asistan doktorlar “Kansızlık var, yemesine dikkat etsin geçer” diyerek geri gönderdi.

Şikâyetleri devam eden Taşkın’ın ailesi yeniden aynı hastaneye getirdi. Bu defa röntgeni çekilen Taşkın’a “Kalpte büyüme var” teşhisi konuldu. Ancak hastane görevlileri ayın zamanda obezite hastası olduğu için uygun cihazın bulunmadığını bildirdi.

‘PARAN YOKSA TEDAVİ DE YOK’

Ailenin itirazı üzerine bu defa yatış işlemleri yapılmak istendi. Taşkın’ın sosyal güvencesinin olmadığı ortaya çıkınca, bu defa “Parayı ödeyin ancak öyle yatış işlemini yaparız, yoksa hastanızı alın gidin” denildi. Aile Taşkın’ı alarak eve götürmek zorunda kaldı. Şikayetleri devam eden Taşkın’ı aile bu defa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürdü, sosyal güvencesi olmadığı için tedavisi burada kabul edilmedi. Aile son iki hafta içinde sırayla Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek, günden güne kötüleşen çocuklarının tedavisinin yapılmasını istedi.

Günden güne durumu kötüleşen Taşkın son olarak dün akşam Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne götürüldü. Ancak gece yarısı ağır hasta olduğu halde ambulans dahi verilmeden “Cihaz yok” denilerek, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Oradan da sosyal güvencesi olmadığı için Taksim İlkyardım Hastanesi’ne sevk edildi. Taşkın ambulansla sevk edildiği Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne gelemeden yolda yaşamını yitirdi.

‘YOKSULUZ DİYE OĞLUMU ÖLDÜRDÜLER’

Taşkın ailesi şimdi acı içinde göz göre göre öldürülen 24 yaşındaki çocuklarının “Parasızlık yüzünden ölüme terk edilmesine” isyan ediyor. Anne Hamize Taşkın, konuşmakta güçlük çekerek, “Yoksuluz diye oğlumu öldürdüler. Bir aydır İstanbul’da gezmediğimiz hastane kalmadı” dedi. A

ğabey Gökmen Taşkın ise “Bütün hastaneler götürdük, hiçbiri ilgilenmedi, doğru düzgün sevk bile vermediler. Oraya götürün buraya götürün. Makine yok, paranız yok. Bu sözlerle oyaladılar ve kardeşim öldü. Bunun hesabını birilerinin vermesi gerekiyor” şeklinde konuştu. (DİHA)

Bir cevap yazın