Stavropol eyaletinde hicap sorunu

Stavropol eyaletinde hicap sorunu tekrar gündeme taşındı. Eyaletin Kislovodsk şehrinin tıp okulunda hicaplı öğrencilerin derslere alınmadığı öne sürüldü. Iddiaya göre FSB temsilcileri okul yönetimine baskı yaparak hicaplı öğrencilerin derslere alınmamasını istedi.

Hatırlanacağı üzere benzer bir karar 23 Aralık 2010 yılında Pyatigorski üniversiteti tarafından da alınmış ve hicaplı öğrencilerin eğitimi yasaklanmıştı. Yasağa Müslümanların ve hukuk savunucularının tepki göstermesi ise durumu değiştirmedi.

Müslümanlar birleşirse güç kazanacak

Rusya’nın Müslüman aydınlarını, önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde bölgede önemli değişimler yaşanacağına, bu değişimin temelinde ise İslam dininin ve Müslümanların etkisinin artması olacağına inanıyor. Müslümanlar sadece Rusya içerisinde değil Avrasya’nın tamamında etkisini hisettirecek.

Ancak bunun gerçekleşmesi için Rusya Müslümanları içerisinde ümmet ve birlik düşüncesinin yaygınlaşması gerekiyor.Bu birliğin oluşması durumunda Müslümanların ortak hedefleri, güvenlik sorunları ve başarıları ardından gelecek. Bu durumda ortak dini kurumların oluşturulması gerekecek. Ortak görüşlerin ifade edilmesinin gerekliliğini belirten uzmanlar özellikle de şimdiki irtibatsızlık sorunundan şikayetçi. Bölge Müslümanları ve Moskova, Peterburg Müslümanlar arasında ortak bağ bulunmamakta. Medyanın kara propagandası önlenemiyor. Bunun yanı sıra Müslümanlar arasında duyarsızlıkların da olduğu gözlemlenmekte.

Endişelerini ifade eden aydınlar ülke içerisinde İslam karşıtlarının çok güçlü ve etkili olduğunu vurguladı. Onların sözlerine göre özellikle de Rus Ortadoks Kilisesinin ve üst düzey yöneticilerin koordineli faaliyeti sonucunda kamuoyunda İslam karşıtlığı artmaya devam ediyor.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın