Ankara Üniversitesi’nde yasakçı zorbalık

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde, YÖK’ün yayınladığı genelgeye rağmen başörtülüler derslere alınmamaya devam ediyor. Yasakçı fakülte yönetiminin tavrı nedeniyle birinci sınıf öğrencisi Ü.Ö., başörtülü olduğu gerekçesiyle sene başından beri derslere alınmadı.

Dün fakülte önünde çeşitli Mazlum-der Ankara Şubesi, İHH Ankara,  Üniversitelerde Başörtüsüne Özgürlük İnisiyatifi ve çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri genç kıza destek vermek için bir araya geldi. Fakülteye girmek isteyen genç kıza özel güvenlik görevlileri başörtülü öğrencileri almadıklarını söyleyerek, “Biz bize verilen görevi yerine getiriyoruz” dedi. Genç kızın fakülteye alınmaması ile ilgili tutanak tutuldu.

Ü. Ö. Avukatı Mazlumder Genel Sekreteri Şerife Arıman, yaptığı açıklamada eğitimin temel insan hakkı olduğunu ve Anasaya ile teminat altına alındığını belirterek, üniversitelere başörtüsü ile girmenin herhangi bir yasayla engellenmediğini söyledi.

Arıman, Anayasa’nın ilgili maddelerinin güvenlik görevlilerinin cezayı hiçbir şekilde öngöremeyeceğini ifade ederek, “Siz hiçbir mevzuatta yer almayan bir uygulama yapıyorsunuz. Aynı zamanda eğitim-öğretim hakkına da engel oluyorsunuz. Hiç kimse eğitim öğretim hakkına engel olamaz. Arkadaşımızın girmesi için herhangi bir engel yok. Kanunsuz bir emri uygulamaya kalkıyorsunuz. İçişleri Bakanlığı’nın da özel güvenlikçilere ilişkin talimatı var. Özel güvenlikçiler kendilerine yeni bir görev tanımı yapmış oluyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Yeni Akit / Milli Gazete


Bir cevap yazın