Gerekçesi yalan, sonuçları acı ve gerçek!

ABD yönetimine Irak’ın biyolojik silahlar ürettiği bilgisini veren Iraklı kimya mühendisi, yalan söylediğini itiraf etti. Bir yalanın bahane edildiği Amerikan işgali ise 100 binlerce insanın hayatına maloldu.

Rafid Ahmed Alwan el-Cenabi, 1995 yılında Saddam Hüseyin rejiminden kaçarak Amerikan ve Alman istihbaratına, Irak’ın biyolojik silahlara sahip olduğu ve bu silahların kamyonlarla taşınabildiği gibi yalan haberler üreterek Amerikalılara Irak’ın işgali için gerekçe verdiğini ve bundan pişman olmadığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere’nin de desteğini alarak el-Cenabi’nin verdiği bilgileri askeri müdahale gerekçeleri arasında göstermişti.

Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powel, 5 Şubat 2003’te Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmada el-Cenabi’nin verdiği yalan bilgileri, biyolojik silahların üretilmesine tanıklık etmiş bir “Iraklı kimya mühendisi”nde gelen bilgiler olarak sunmuştu. Powel, bu kişinin biyolojik silah üretimine bizzat tanıklık ettiğini, hatta 1998’de kaza çıktığında orada olduğunu iddia etmişti.

Bir cevap yazın