ŞİRİNCE İÇİN KANUN DEĞİL ADALET!

Bürokratik oligarşiye karşı tek başına “Hodri Meydan” diyebilmiş bir adamı yalnız bırakmamak için harekete geçer misiniz?

Dilbilimci ve yazar Sevan Nişanyan’ın İzmir’in Şirince köyünde yıllarca emek vererek yeniden ortaya çıkardığı ve  işlettiği 12 bağ evine yıkım kararı çıktı. Nişanyan’ın daha önce restore ettiği dört tarihi köy evinin yıllardır uygulanmayan yıkım kararları da, İzmir İl Genel Meclisi’nin aldığı karar gereği uygulanacak.

Sevan Nişanyan “Şirince’de devlet gücünü ele geçirmiş bürokrasinin çılgınlığı yaşanıyor. Şirince’nin tarihi dokusunu “korumak” amacıyla çıkarılmış bir yasal düzenleme, Şirince’yi (ve beni) yoketmek için kullanılıyor. Neden? Çünkü bürokratik gücün ahmaklığına “artık yeter” dedik. 27 yılda içinden çıkılmaz bir kördüğüme çevirdikleri bir köyde, yaşamın ve aklın gereğini yaptık.” diyor.

Açıkçası, bu konu kanunun soğukluğuyla değil ancak adil bir yaklaşımla çözülebilir. Lakin bürokratik devlet, vatandaş karşısında bir kez daha geri adım atmış olmamak için diretiyor. Göz göre göre gelen bir kıyım var.

“O binalar benim çocuklarımdır. Her birinde sonsuz emek vardır, yaratıcılık vardır, içtenlik vardır, fedakârlık vardır. Topluma sunulmuş bir güzellik vardır. Sırf cahillik ve kıskançlık yüzünden biri gelip sizin 16 tane çocuğunuzu dozerle öldürse siz olsanız ne yapardınız? Ne yapılması gerekirse ben de onu yapacağım, kuşkunuz olmasın.” diyen Sevan Nişanyan’ın 17 Şubat‘ta uygulanması muhtemel karar için de şöyle bir çağrısı var:

ŞİRİNCE’YE DAVET

Desteğinize ihtiyacım var. Hem de çok.

Ama ona buna mail atmakla, protesto yazıları yazmakla, bakanlara telefon etmekle bir yere varılacağını sanmıyorum. Onu geçin. Daha etkili bir şey yapalım. Buyurun Şirince’ye gelin. Varlığınızla bize güç verin. Bu zor ve güzel günlerde yanımızda olun.

Bugünden 9 Mart’a kadar Nişanyan Evleri’nin ve Nesin Matematik Köyü’nün kapılarını herkese açıyoruz. Buyurun misafirimiz olun. Yüz kişiye kadar yerimiz var, yetmezse elbet bir çare buluruz. Müzik ya da tiyatroyla uğraşan eşiniz dostunuz varsa onları da çağırın, bir şeyler organize edip eğleniriz. Hep beraber bu alçaklara meydan okuruz.

Kimbilir, belki Şirince’de el birliğiyle bir ufak Tahrir Meydanı da inşa ederiz.

Tanıdığınız HERKESİ davet edin lütfen. Bu mektubu tanıdıklarınıza iletebilirsiniz; dilediğiniz yerde yayımlayabilirsiniz.

Burada badem ağaçları çiçek açtı bile. Gelin, baharı beraber karşılayalım.

Sevan Nişanyan

NOT: Facebook’ta “Şirince Yıkılmasın” başlıklı bir grup sayfası açtım. Günlük gelişmeleri oradan izleyebilirsiniz. http://www.facebook.com/group.php?gid=119562836232

NOT: Gelmeden (232) 898 3208′i arayabilirsiniz. Aramadan da gelebilirsiniz.

BAŞKA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

1) İmkanı olan tabi öncelikle Şirince’ye gidebilir. 17 Şubat’ta gelirlerse kalabalık karşılamak gerekecektir.

2) Konuyla ilgili gelişmeleri hızlıca yakınlarınıza, çevrenize, kamuoyuna, medyaya duyurabilirsiniz.

3) Cumhurbaşkanlığına buradan, Başbakanlık’tan BİMER’e de buradan ulaşarak mail atabilir, bu kıyımın acilen durdurulması çağrısı yapabilirsiniz.  Şu e-mail adresleri de kullanılabilir:

bimer@basbakanlik.gov.tr

cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

ertugrul.gunay@kulturturizm.gov.tr

4) Sosyal paylaşım ağlarından bu çağrıları çoğaltabilirsiniz.

KANUN DEĞİL ADALET İÇİN!

BÜROKRATİK ZULME TEK BAŞINA “HODRİ MEYDAN” DİYEN BİR ADAMI YALNIZ BIRAKMAMAK İÇİN!

Bir cevap yazın