Yemenliler 6 gündür isyanda!

Tunus ve Mısır’ın izinden yürüyen Yemen’de halk, eylemin 6’ıncı gününde saldırılara rağmen sokakta, eylemde. Başkent Sanaa’da, Sana Üniversitesi’nden devlet başkanlığı sarayına yürümek isteyen muhaliflere yine önce polis, ardından da iktidar yandaşları saldırdı.

İktidar yanlılarıyla rejim karşıtları arasında çatışmaların sürürken, Sana Üniversitesi’nde toplanan muhaliflere de Yemen güvenlik güçleri gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti.

Çatışmaların ardından üniversiteden çıkan kalabalık halk kitlesi ve öğrenciler, başkanlık sarayı yakınlarındaki El Sabine Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında da hükümet yandaşlarının saldırısına uğrayan muhalifler, hükümet yanlılarının polislerce kesici alet ve cop gibi aletlerle silahlandırıldığını bildirdi.

Sana Üniversitesi öğrencisi Murad Muhammed, “Rejim yıkılana kadar eylemlerimize devam edeceğiz. Bu şartlar altında zaten geleceğimiz yok” dedi.

Sana Üniversitesi’nden bir başka öğrenci Mişel Sultan da şöyle konuştu: “Değişim istiyoruz ve bu değişimlerin Mısır ve Tunus’ta olduğu gibi olmasını istiyoruz.”

Kaynak: TimeTürk

Bir cevap yazın