Şirince’de direniş ilk sonucunu verdi

Şirince’de Nişanyan Evleri ve Nesin Vakfı’na ait evlerin yıkılmasıyla gündeme gelen ve fakat aslında neredeyse bir köyün tamamını yıkarak, köylüleri de kış günü çoluk çocuk evsiz-barksız bırakacak olan bürokratik yıkım İzmir Valiliği’nin son anda verdiği bir kararla şimdilik durduruldu.

Aynı yerde aynı şartlarda inşa edilen jandarma binasına dokunamayan bürokrasinin, kendi evlerini restore ederek kullanan kişilere yönelik bu tutumu sadece hukuksuzluğu değil düşmanca bir tutumu da yansıtıyor.

Yıkım kararı ertelenmiş olmakla birlikte sürecin nasıl ilerleyeceği belirsizliğini koruyor. Dolayısıyla Sevan Nişanyan’ın 9 Mart’a kadar Nişanyan Evleri’nde herhangi bir yıkım olasılığına karşı yaptığı destek çağrısı geçerliliğini koruyor.

Sevan Nişanyan yaşananları “Şirince’de devlet gücünü ele geçirmiş bürokrasinin çılgınlığı yaşanıyor. Şirince’nin tarihi dokusunu “korumak” amacıyla çıkarılmış bir yasal düzenleme, Şirince’yi (ve beni) yoketmek için kullanılıyor. Neden? Çünkü bürokratik gücün ahmaklığına “artık yeter” dedik. 27 yılda içinden çıkılmaz bir kördüğüme çevirdikleri bir köyde, yaşamın ve aklın gereğini yaptık.” şeklinde değerlendirmişti.

DESTEK VERMEK İÇİN

Tabi en önemli destek, Şirince’de herhangi bir yıkıma karşı orada hazır bulunmak.

Facebook’ta “Şirince Yıkılmasın” grubundan gelişmeleri takip edebilirsiniz.

http://www.facebook.com/group.php?gid=119562836232

Şirince Yok Olmasın blog sayfasını açarak Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, Kültür ve Turizm Bakanlığına e-posta olarak gönderme kampanyasına katılabilirsiniz.:

http://sirinceyokolmasin.blogspot.com

Platform Haber

Bir cevap yazın