GADDA(R)Fİ KATLEDİYOR, LÜBNAN HALKIYLA DAYANIŞMA VAKTİ!

Ortadoğu’yu saran ayaklanma hareketleri, Libya’da 42 yıllık diktatör Gadda(r)fi tarafından kanlı bir şekilde bastırılıyor.

Tunus’ta başlayan Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan diktatörlük karşıtı halk ayaklanmalarının  sıçradığı Libya’da geçen çarşambadan bu yana yapılan gösterilerde 104 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Ülkedeki ayaklanma 8 gün önce Kaddafi’ye muhalifliği ile bilinen Bingazi’de başladı. İsyan dalga dalga diğer kentlere yayılırken kan tavan yaptı.

İsyanla birlikte ülke genelinde iletişim de darbe yedi. İnternet erişimi engellenirken televizyon ve radyo yayınları da kesildi. Muhaliflere nefes aldırmayan polis, çadırlardaki göstericilere baskın düzenledi.

Türkiye’de ise bu katliama karşı henüz ciddi bir tepki dalgası gözlemlenmiyor.

Bazı insan hakları aktivistleri ise basın-yayın organlarına, STK’lara ve toplumsal yapılara Libya için harekete geçme çağrısı yaparak, çeşitli kampanyalar düzenlemeye çalışıyor.

Aktif Dayanışma imzasıyla yayınlanan bildiride:

“Ezilen halklara karşı açılan savaşın, bütün insanlığa açılmış bir savaş olduğuna inanan bizler, Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarına ve medya organlarına sesleniyoruz:

İdeolojiniz, inancınız, öncelikleriniz her ne olursa olsun bu bir acil insani yardım ve dayanışma çağrısıdır.

Son iki gündür, özellikle Libya ve Bahreyn’de yaşanan olaylara tek bir isim verilebilir: KATLİAM!

İçinde bulunduğumuz süreçte kamuoyunun ve ana akım medyanın dikkatini bu bölgede yaşanan katliamlara çekmenin hayati önemde olduğunu düşünüyoruz.

Çünkü gerek Libya’dan gerek Bahreyn’den iletişime geçtiğimiz aktivistlerin bizlere söyledikleri tek bir şey var: “Sesimizi duyurun!”

Lütfen katliamlara kayıtsız kalmayın ve örgütlerinizi bir an önce harekete geçirin.”

İLGİLİ ÇAĞRI METNİNE DESTEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın